רציתי לדעת האם כשאני מסיימת מסכת בסיום אני יכולה לומר קדיש?

שלום רב,
רציתי לדעת כשאני מסיימת מסכת, בסיום אני יכולה לומר קדיש?
שמעתי לאחרונה שזה יכול להיות אפשרי כי זה אולי לא דברים שבקדושה.
תודה רבה!

תשובה:

שלום וברכה,

ראשית יישר – כח על סיום המסכת, בהחלט הישג ראוי.

לשאלתך בעניין אמירת קדיש, ראוי שמסיים המסכת יאמר את הקדיש .

אמירת הקדיש נחשבת "לדברים שבקודשה" ולכן יש לאומרו במניין של עשרה גברים כמו יתר הדברים שבקדושה שדורשים מנין.

אולם היות הקדיש דבר שבקדושה לא מונע מאישה לאומרו. כדי לומר קדיש יש צורך בעשרה גברים, כאשר יש עשרה גברים גם אישה יכולה לאומרו.

אפרט:

הדיון בנושא זה נכתב סביב קדיש יתום. פוסקים דנו בשאלה לגבי אמירת קדיש יתום על ידי אישה (קדיש יתומה). במסקנה, אם יש מניין של גברים גם אישה יכולה לאומרו. אמירה קדיש יתומה ע"י אישה כבר מקובלת בהרבה קהילות. מקורות על הפסיקה בנושא זה את יכולה לראות בפסק "קדיש יתומה" באתר בית הלל בקישור כאן. הפסק מופיע גם בספר "ובית הלל אומרים  – פיסקי ההלכה של רבני ורבניות בית הלל", ע"מ 187.

את שואלת על קדיש סיום מסכת ולא על קדיש יתומה, אבל אינני רואה סיבה לחלק בין קדיש יתומה לקדיש שאומרים בסיום מסכת. אני מצרפת קישור לתשובה שכתבתי בנושא בה מופיעים מקורות מפורטים כאן

לצד הבירור ההלכתי, חשוב לקחת דבר נוסף בחשבון. יש רגישות שונה בכל קהילה וחברה, לא כולם רגילים שאשה אומרת קדיש ולכן כדאי לבחון עד כמה הקהילה שאת מצויה בה תקבל זאת. אם את צופה מתח, אולי כדאי למצוא חבורה שמכבדת ומעריכה את היותך עושה סיום ואומרת קדיש במעמד.

מאחלת לך לזכות לסיים עוד הרבה מסכתות ,

נועם ה' עליך

אשרה קורן

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן