האם ואיך לצום ביום כיפור בהריון כשיש קושי בצומות וילדים קטנים בבית?

שלום, ביו"כ אהיה בע"ה בשבוע ה14.5 להריוני השלישי. בהתחשב בגילי ובכך שככלל צומות קשים עלי בד"כ, תהיתי האם קיימות קולות כלשהן במצבים מסוימים. אציין עוד כי יש לנו עוד 2 ילדים יחסית קטנים (3.5 ו-2) שעדיין אינם מתפקדים עצמאית, לא בשלים להגיע לביה"כ וזקוקים לנו (לי, בכיפור) בבית לאורך מרבית שעות היום.


אשמח לתשובתכן (:

תודה רבה מראש

 

תשובה:

שלום יקרה, קודם כל שיהיה בשעה טובה ובבריאות בעזרת ה'.

אני מבינה שמעבר לכך שבאופן כללי צומות לא קלים לך, מתווספים על כך הקשיים של ההיריון ושל הטיפול בילדים קטנים.

בקצרה, חשוב מאד בראש ובראשונה להתייעץ עם רופאת הנשים שלך להבין את מצבך הספציפי והאם יש סיכונים שצריך לקחת בחשבון. לאחר בירור זה יש לברר איך להתנהל הלכתית על סמך מידע זה.

 

ובהרחבה, למרות הקושי, הפסיקה היא שאישה בהריון תקין שלא כרוך בו סיכון (או היסטוריה של הריונות לא תקינים) – חייבת לצום, משום חומרת הצום (שו"ע או"ח תריז,א). אך בוודאי שבמקום שרופא מורה אחרת בשל סכנה או חשש סכנה לך או לעובר יש לשתות לשיעורים ואף לשתות כרגיל במידת צורך לפי הנחיות הרופאה (שם ב-ג וסימן תרי"ח).

מכיוון שהדברים לא מוכחים מדעית, ישנם דעות שונות אצל הרופאים אך מרבית רופאים מסכימים שבמקרה הרגיל אין חשש סכנה לעובר או לאם אם האישה תצום במשך 25 שעות. (בהיעדר היסטוריה יש מי שתמליץ מראש על שתיה בשליש האחרון כדי לא להגיע ללידה מוקדמת). לכן עליך להתייעץ עם הרופאה שלך כדי לברר מה מצבך הספציפי על סמך נתוני היריון זה והיסטוריית ההריונות שלך בעבר. בנוסף חשוב לשאול באיזה מצב עלייך להתחיל לשתות (לשיעורים או כרגיל) כגון אם תחושי צירים, לא תרגישי בתנועות העובר, התייבשות ועוד.

כדי שהרופאה תוכל לתת הנחיה חשוב לברר האם היא מבינה את חומרת הצום וחשיבותו עבורך, כדי שלא תקל במקום שאין צורך.

במידה והרופאה תאשר שההיריון תקין ומותר לך לצום צריך לדעת שלעומת הצום שהינו מצווה דאורייתא, התפילה ביום כיפור והתפילה במנין הינם מצוות דרבנן. ההשלכה לכך היא שעדיף לגייס את עזרתם של בן זוגך וקרובי משפחה אחרים שיטפלו בילדים במהלך היום כדי שאת תוכלי לנוח ולא להגיע למצב של שבירת הצום. אפילו במחיר שהם יאלצו להיעדר מתפילה בבית הכנסת או אפילו לא יתפללו כלל.

יש רופאים המייעצים להגיע מוכנה לצום, לוודא שאת שותה את כמות נוזלים הנדרשת בתקופת הריון ושאינך מגיעה למצב של התייבשות ולהימנע משתיה עם קפאין. רצוי ביום שלפני הצום להוסיף נוזלים נוספים אך לא בהגזמה.

הכנה נוספת נדרשת היא להיערך למצב שלא תרגישי טוב באופן חריג (מעבר לחולשה רגילה של היריון וצום, הקאות או התייבשות). במצב כזה כמובן שעלייך להתחיל לשתות לשיעורים (רצוי שתיה ממותקת ומזינה) ובמידת הצורך לשתות כרגיל. תוכלי לעיין כאן  בהנחיות השתיה לשיעורים.

אני מאחלת לך צום טוב, ויום כיפור משמעותי ובשורות טובות.

גמר חתימה טובה,

רחל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן