האם מותר לעלות ליוטיוב שירת אישה ללא תמונה?

האם מותר לעלות ליוטיוב שיר שאישה שרה אותו. לא רואים אותה שרה רק שומעים?

 

תשובה:

שלום רב.

התשובה לשאלה שלך תלויה במחלוקת אחרונים לגבי טעם איסור שמיעת קול באישה, האם טעם האיסור קשור להרהור עבירה ולכן האיסור יהיה רק כשהקול מביא לקירבה בין האיש לאישה או שעצם ההנאה מקולה של האישה הוא שאסור.

הרבה מפוסקי זמננו הקלו בשמיעת קול שירה של אישה בהקלטה כשלא רואים את האשה.

 

בין המקלים ניתן למצוא את תשובתו של הרב עובדיה יוסף (שו"ת יביע אומר חלק ט' חלק אורח חיים סימן קח אות מג). הרב יוסף פסק בתחילה שניתן לשמוע הקלטה של אישה רק למקרה שאין תמונה של האישה ואח"כ כתב שגם זה אינו מוכרח ואפשר להקל.

כמו כן הרב חיים דוד הלוי בשו"ת עשה לך רב פסק שמותר (שלא בשעת קריאת שמע) ובמקרה שאינו מכיר את האישה.

בספר הליכות שלמה (תפילה כ, יב) הרב אוירבך הקל גם במקרה שמכיר את האישה ששרה. גם הרב הנקין (שו"ת בני בנים, חלק ד, ז) מביא את הקולא לשמוע מוזיקה מוקלטת או דרך רדיו בגלל שאין זה קולה ממש של האישה.

לעומתם היו גם מי שהחמירו בעניין הזה ואסרו גם שמיעה בהקלטה. (שו"ת שבט הלוי ג, קפא ועוד).

למעשה, ניתן להקל בזה ויש בזה על מי לסמוך. (ראי פניני הלכה, משפחה, פרק ז סעיף יג) ולכן מותר לך להעלות ליוטיוב שירה שלך ללא סרטון ותמונה.

מומלץ שיהיה ברור (בכותרת או בהערה) שזו שירת אישה כדי שמי שנוהג כשיטה המחמירה יוכל לבחור שלא לשמוע.

 

בהצלחה רבה ובהנאה

בת שבע סמט

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן