האם אני יכולה לצייר בחול המועד?

שלום רב,

נתקלת בשאלה הזאת בכל חול המועד, ושומעת מחברות שגם נמצאות בסיטואציה הזו, חשבתי שאולי כאן בפלטפורמה הנפלאה הזאת אמצא תשובה מעניינת שתניח את דעתי.
חול המועד הוא זמן מצוין בשבילי לשבת בבית בנחת וליצור יצירות- ציור ללא כל מטרה/ציור לתלות בבית/ יצירות שונות מחומרים שונים לרוב למטרה פרקטית של קישוט הבית. אני גם אוהבת לתפור ולסרוג, לא יודעת האם הדבר נכלל תחת אותה קטגוריה או שיש לעשות חילוק בין הדברים.
האמנות אצלי היא לגמרי בגדר תחביב- אני עושה אותה לא רע כך שאני שמחה לקשט איתה את הבית אך לא משהו מקצועי שאני עושה למטרה רווחית. הבנתי שהרבה טוענים שהדבר נחשב למלאכה אך מבחינתי זה תחום מאד רחב משמח ומרגיע שעושה לי טוב בימי החג.

אשמח ללמוד מתגובתכן.
תודה רבה ומועדים לשמחה

 

תשובה

מועדים לשמחה!

בתור מי שאוהבת לצייר אני מבינה מקרוב את הרצון שלך לנצל את זמן הנחת של חול המועד ליצירה שמשמחת את הלב. 

בחול המועד נאסרו מלאכות שיש בהן מעשה אומן, כלומר מלאכה שיש בה מקצועיות. מצד שני הותרו מלאכות שהן לצורך המועד ושמחת החג שהן מעשה הדיוט. ראי כאן בהרחבה את המקורות המורים על כך. 

ממה שאת מתארת, היצירות שלך (ציור, סריגה, תפירה) הן מעשי אומנית מכיוון שהן ראויות לתלייה על הקיר ולשימוש ביתי ולכן אסורות בחול המועד. 

אך, אם יש דרך לעשות את זה כמעשה הדיוט יהיה הדבר מותר משום שמחת יום טוב. למשל, אם תציירי מבלי שהתוצאה תהיה ראויה לתלייה בבית (תפגמי באיכות), תציירי באופן כזה שבכלל לא אכפת לך מהתוצאה או תתפרי בתפירה גסה שלא יפה או מחזיקה לאורך זמן כמו תפירה מקצועית. סריגה יותר קשה להתיר כי עצם הפעולה היא מקצועית וקשה לפגום בסריגה.

מקווה שתמצאי דרך להנות מחול המועד ולעסוק במה שמשמח אותך. 

בברכה,

הרבנית רחל וכטפוגל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן