אני מופיעה בהצגה בקרוב ובן אמור לחבק אותי כחלק מההצגה אני לא יודעת איך להימנע מזה?

היי
אני דתייה ואני מאוד רוצה להיות שחקנית בעתיד
אני יודעת שזה מקצוע לא פשוט מהמון בחינות ואחת מהן היא שמירת נגיעה…
אני עוד מעט עולה להופעה שבה בן חילוני אמור לתת לי חיבוק ואני לא יודעת איך להגיד לו שזה לא מתאים בלי דרך שבה הוא יפגע…
(זה חלק משחק שמועבר בתוך ריקוד ואני יודעת שאם אני יגיד למורה שלנו משהו היא כנראה תחליף אותי במישהי אחרת ואני מאוד רוצה את התפקיד…
מה לעשות?
דרך אגב,
מה ההגבלות של שמירת נגיעה?  

תשובה

שלום לך יקרה,

ישר כוח על השאלה

את נמצאת בזמן קצר לאחר קבלת עול מצוות, ואת מתחילה לחוות את המשמעות שמחויבות הלכתית דורשת מאתנו. הרצון שלך למצוא את הדרך לשלב בין שאיפותייך להיות שחקנית לבין שמירת ההלכה הינה משמעותית וראויה להערכה.

הרבה דרכים יש לעבוד את ה', ו"בכל דרכיך דעהו", בכל דרך בה אנו פונים עלינו לעבוד את ה', ולמצוא את החיבור לקב"ה שם. (מוסר אביך ב', ב)

חיזוק לרצונך, תוכלי למצוא בדבריו הנפלאים של הרב קוק:

"מי שיש לו נשמה של יוצר מוכרח להיות יוצר רעיונות ומחשבות, אי אפשר לו להיסגר בתלמודו השטחי לבד. כי שלהבת הנשמה עולה היא מאליה, ואי אפשר לעצור אותה ממהלכה. ("אורות הקודש", חלק א, עמ קע")

"אי אפשר לשום אדם לכבוש את הכשרונות הטבעיים שלו, מפני איזה מעצור של מצב או של נימוס. ומי שהוא סופר ומשורר בטבע, מוכרח הוא להוציא את כשרונו מן הכוח אל הפועל… ("חדריו", עמ ס"ו)

עצם הרצון לפתח את כישורייך במשחק הוא חשוב ומבורך, ובכך את יכולה לבטא את הכוחות המיוחדים שהקב"ה חנן אותך בהם.

אכן כפי ציינת מקצוע המשחק בעתיד, ואף בהשתתפות בקבוצה מעין זו בהווה, מציבה בפנייך אתגרים. המורכבות עשויה לעלות הן מבחינת התכנים של ההצגה, והן מבחינת גדרים הלכתיים כדוגמת מה שאת מתארת. דווקא בשל כך ישנה חשיבות גדולה להקפדה ושמירה על גבולות. כפי שאת מבינה בשאלתך, אכן ישנו איסור הלכתי במגע אינטימי בין איש ואישה שאינם נשואים. אין מקום להתיר חיבוק, גם במסגרת הצגה.

להרחבה בנושא מקור איסור המגע וגבולותיו, אני מפנה אותך לתשובה של הרבנית רחל ריינפלד – וכטפוגל בנושא, באתר שלנו:

https://www.meshivat-nefesh.org.il/questions/#toggle-id-41.

אני מציעה ליזום שיחה עם מנחת הקבוצה על הגבולות שלך, ואף לבחון על ידי כך את היכולת של הקבוצה להכיל בחורה דתייה. ייתכן כי תוכלי להיעזר במישהו מסביבתך או משפחתך בשיחה מעין זו. אני מציעה לך גם לשוחח עם נשים דתיות העוסקות במשחק וביצירה, ולשמוע על ההתמודדות שלהן. איני יודעת אם ישנה אפשרות כזו לגיל שלך במקום מגורייך, אך דעי כי התחום מתפתח, וישנן מסגרות שונות לנשים דתיות במשחק, בהן ייתכן ותוכלי בעתיד בעזרת ה' למצוא את מקומך. החיים הבוגרים מציבים בפנינו בחירות ואתגרים ולפעמים רצונות וערכים מתנגשים, ובידינו הבחירה והאפשרות לאזן בין הכוחות השונים. אם תרצי אשמח לשוחח איתך בנושא באופן אישי ולסייע באתגרים השונים.

אני מברכת אותך בהמשך דרכך, ומאחלת לך להשכיל ולסלול את דרכך הייחודית מתוך שמחה ומתוך מחויבות הלכתית.

בברכה,

אשרה

לקריאה נוספת על מקור האיסור וגבולותיו: הרב יובל שרלו- באתר הישיבה "אורות שאול" https://www.ypt.co.il/beit-hamidrash/view.asp?id=6043

 
 

 

 
 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן