מאיזה גיל צריך לחנך ילדות לצניעות?

שלום,

אני אמא לילדה בת 3, מתלבטת מתי כדאי להתחיל להרגיל אותה ללבוש חולצות 3/4.

בכללי אשמח לדעת מהו השלב שיש לעמוד על הצניעות מבחינת לבוש.

תשובה

שלום!

שאלת החינוך לצניעות פוגשת אימהות רבות בשלבים שונים בחיי הילדים, וגם אני עמדתי מול שאלות דומות. אפתח בפן ההלכתית לנושא ואחר כך אתייחס למרכיבים נוספים בהתלבטות, שהיא מעצם טיבה אישית ודינמית.

הרב מלמד בפניני הלכה (תוכלי למצוא קישור לדבריו למטה) פוסק שחינוך לצניעות ראוי מגיל חינוך, שהוא לשיטתו גיל שש. לדבריו השיטה המקובלת להלכה היא שיטתו של החזון איש (או"ח ט"ז, ח'), שסובר שחובת לבוש בצניעות קיימת רק כאשר ילדה כבר נראית "גדולה" והיא סמוכה לגיל ההתבגרות, כבת עשר או אחת עשרה, ולא כשיטת המשנה ברורה שמקדים את החיוב לגיל שלוש (או"ח ע"ה באור הלכה ד"ה טפח).

לצד ההתייחסות ההלכתית, שגם היא כפי שראית אינה טכנית בלבד, יש לתת את הדעת על רבדים נוספים. חינוך לצניעות הוא דבר מורכב ורגיש, כך גם ההחלטה באיזה גיל להתחיל להקפיד על לבוש צנוע. אעלה כמה נקודות שחשוב להתייחס אליהן:

מצד אחד יש לנו רצון להתחיל לחנך לצניעות מגיל כמה שיותר צעיר, על מנת שהלבוש הצנוע ירגיש טבעי ורגיל. כמה שנחכה יותר, נתקרב יותר לגיל מורכב שיש בו התנגדות ואולי אף מרדנות. מצד שני, בגיל צעיר מאד לבוש צנוע הוא מסרבל ואפילו קצת מסוכן לעיתים. ילדות קטנות עם חצאית שמטפסות על סולמות בגן שעשועים, או רוכבות על אופנים, ועדיין לא גדולות מספיק כדי לדעת איך להיזהר, עלולות להסתכן.

בנוסף לכך יש היום מודעות הולכת וגוברת לחשיבות של היחס שלנו לגוף. אין סתירה בין צניעות לדימוי גוף חיובי, אך לפעמים חינוך לצניעות, עלול להביא ליחס פחות מאידיאלי לגוף בלשון המעטה. חשוב אם כן לשים לב לכך שהחינוך לצניעות נעשה במקביל לחיזוק החיבור של הבת לגופה ולא באופן שיגרום לנתק או לרגשות שליליים ביחס לגוף שהקב"ה חנן אותה בו.

צריך לקחת בחשבון גם את הגורם הסביבתי – מה מקובל בסביבה שלכם? והאם מה שמקובל בסביבה שלכם מתאים גם לכם?

ילדה שהופכת מפעוטה לילדה של ממש אכן בוגרת מבחינות רבות, אבל חשוב לשים לב שכשהיא תגדל ודאי במבט לאחור גיל שלוש יראה צעיר מאוד.

נראה לי שאת הבת שלי הבכורה הלבשתי בבגדים צנועים בגיל הרבה יותר מוקדם מאשר הבנות שהגיעו אחריה, כי היא הייתה נראית לי כל כך גדולה, ואחר כך הבנתי כמה היא הייתה קטנה.

מקווה שעזרתי בהצלחה רבה!

רחל

מקורת לעיון נוסף:  הרב מלמד http://www.yeshiva.org.il/midrash/1830

הקישור הבא הוא למאמר על חינוך לצניעות למתבגרים אך לדעתי עדיין שייך בחלקו לשאלה זו.

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן