איך אפשר לעשות תרגילי רצפת אגן מבלי להיאסר כשרואים הפרשות?

תשובות מאת: הרבנית נועה לאו

היי,
כחלק מתרגול בבית של פיזיותרפיה של רצפת האגן אני נדרשת להכניס אצבע לנרתיק. כך קורה ששוב ושוב אני נכנסת לספקות כי רואה על היד או על הטישו כל מיני צבעים. יש לכן עצות להימנע מכניסה לספק?
חוץ מלהתאמן בחושך..
תודה!

תשובה

שלום לך,

אכן, דם שנראה על האצבע לאחר שהוכנסה לנרתיק, יכול להיות בעייתי מבחינה הלכתית. אולם יש כמה דברים שאולי יעזרו לך לא להיאסר או להיכנס לספקות:

» רק דם בצבע אדום אוסר. אם את רואה על האצבע הפרשות בגוונים שאינם אדומים, כולל חום שאין בו גוון אדום, אינך נאסרת.

» הפרשה שנראית על ניר בניגוב חיצוני אינה אוסרת גם אם היא בגוון אדום (אמנם אם ניגבת את האצבע בנייר ויש על הנייר מראה אדום, זה כן אוסר).

» אם את בשבעה נקיים או בימי הטהרה שלך, כבר יש לך חזקת טהרה, ולכן אינך חייבת להסתכל על האצבע. את יכולה לשטוף אותה במים מיד לאחר התרגול מבלי להביט בה.[1]

» אם יש לך ידיעה ברורה שבזמן התרגול פצעת את עצמך קצת, אז גם אם תראי הפרשה אדומה, את יכולה להחשיב אותה כדם מהפצע ואינך נאסרת.

» גם להתאמן בחושך הוא פתרון טוב…

 

הערות ומקורות:

1. דם בבדיקה פנימית בנרתיק נחשב כראיית דם בהרגשה, משום שהבדיקה הפנימית אולי הסתירה את ההרגשה האוסרת, ועל כן הוא אסור מדאורייתא ולא חלים עליו דיני כתמים, אלא כל גודל אוסר. ראו גמרא נידה נז ע"ב. גם כאן עדיין רק צבע אדום אוסר. ראו "צבעים בעדי בדיקה", נשמת הבית סימן נד. הסימן מופיע גם כאן.

2. ניגוב חיצוני כבר נכנס להגדרה ההלכתית של כתם, ועל כן אם הדם נראה על מצע שאינו מקבל טומאה כמו נייר, הוא אינו אוסר (שו"ע יו"ד סימן קצ סעיף י').

3. האפשרות שלא להסתכל על האצבע מוצעת בפוסקים בהקשר של בדיקת רופא. ראו בספר פועה כרך א, עמ' 266, וכן בהקשר של הכנסת והוצאת דיאפרגמה או של הכנסת אצבע אצל נשים הבודקות עצמן לפי שיטת המודעות לפוריות. ראו למשל כאן או כאן.

4. האפשרות של תליה במכה מובאת בשו"ע יו"ד קפז סעיפים ו-ז.

נועה

 

[1] יש פוסקים שהחמירו יותר בשבעה נקיים אך אחרים סוברים שכבר לאחר הפסק טהרה נוצרת לאישה חזקת טהרה. ראו בספר פועה שם, הערה 52. כמובן עדיין חלה עלייך החובה לעשות בדיקות פנימיות בימים אלה. בדיקה פנימית באצבע בלבד ללא עד בדיקה אינה מועילה לבדיקות בשבעה נקיים. לדעת הרב ורהפטיג, בשבעה נקיים יש לעשות בדיקה פנימית בעד בדיקה לפני התרגול, ואז אפשר לא להסתכל על האצבע כפי שהוצע כאן בתשובה.

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן