האם אפשר לתת מתנה מנחמת במהלך שבעה של חברה על אחיה שנרצח?

שלום רב ברצוני לדעת האם אני יכולה לקנות תכשיט לחברה שנמצאת כרגע באבל על אחיה שנרצח בשביעי באוקטובר? תכשיט עם התמונה של אחיה או השם שלו.

 

תשובה

שלום לך,

צר לי לשמוע על האבל הגדול שפקדה את חברתך ומשפחתה בתפילה שה' ייתן לה כוחות וייקום את דמיו של אחיה. אני מחזקת את ידייך שאת שם לצידה ודואגת לשלומה – החברויות הטובות הן מקור כח חזק וחשוב בימים קשים אלו.

הרעיון לתת שרשרת חקוקה עם תמונת האח או שמו היא מחווה יפה ומרגשת בשעות קשות אלו. אעיר שחשוב לבדוק עם החברה האם שרשרת כזו יהיה לה לטוב ולנחמה, בהנחה שכל אדם מתאבל ומתנחם באופן אחר. 

להלכה, אסור לתת מתנות לאבל בזמן אבלותו (12 חודש לאבל על הוריו ו30 יום לכל שאר הקרובים) משום שנתינת מתנה נחשבת כשאילת שלום לאדם, ששניהם מרבים רעות וחדווה (גשר החיים ח"א כא,ז), ובזמן האבלות אסור לשאול לשלום האבל (שו"ע יו"ד שפה,ג ברמ"א). חז"ל לומדים מיחזקאל שה' אמר לו "האנק דום" (יחזקאל כד,יז) ומפרש רש"י  "כלומר בדבר זה תנהוג אבילות שתדום ולא תשאל לשלום" (מועד קטן טו,א). האיסור הוא משום ששלום הוא מלשון שלמות והאבל נמצא במצב של חסרון. (יש פוסקים המקילים כדעת הרמ"א לומר מילים נימוסיות אחרות שאינם שלום כגון "מה נשמע" (רמ"א שם א') לאבל על הוריו לאחר 30 יום ויש שלא מקילים כך ואין כאן המקום להרחיב).

במקומות שנהוג ששואלים לשלום האבל בשבת יהיה מותר גם לתת מתנה בשבת וצריך לומר לאבל שאת מקנה לה את המתנה בפועל רק במוצאי שבת (רמ"א שם ג'). בכל מקרה אין לתת גם בשבת מתנות משמחות ויש מקום לומר שהמתנה שאת רוצה לתת יש בה מן השמחה אבל בעיקר יש בה נחמה ולכן יש מקום להקל ולתת לה את השרשרת בשבת. אפשרות אחרת היא כמובן לתת לחברתך את השרשרת בסיום השלושים, הרי גם אחרי תקופה זו מחוות של נחמה יהיו עדיין נחוצות לה.

אני מאחלת לך כוחות להמשיך לחזק וללוות את חברתך ושנזכה לישועות ושמחות בקרוב,

רחל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן