האם צריך לברך את ברכות התורה לפני קריאת תהילים באמצע הלילה על בני החייל?

הבן שלי משרת במילואים כרגע על גבול עזה ואני מאד חוששת ודואגת לשלומו. לפעמים אני מתעוררת בלילה מרוב דאגה ואני לוקחת ליד ספר תהילים שיש לי ליד המיטה ושוקעת בתפילה לכמה זמן. זה מאד מרגיע אותי. לפעמים אני קוראת מזמורים אפילו שעתיים שלימות עד שאני חוזרת לישון. 

השאלה שלי היא האם אני צריכה לברך ברכות התורה לפני שאני קוראת תהילים? האם זה נחשב לימוד תורה?

 

תשובה

שלום יקרה, הדאגה שלך כל כך מובנת ואת מצטרפת לקבוצה גדולה של אמהות דואגות ולכלל ישראל שגם מתפלל לשלום חייליו. טוב שמצאת לאן לנתב את הדאגות שלך ושהתפילה מחזקת אותך. מומלץ לראות מה עוד יכול לעזור לך להירגע ולעבור את התקופה הזאת בשלום. 

קריאה בתהילים נחשבת ללימוד תורה, למרות שנאמרים מתוך תפילה, ועלייך לברך את ברכות התורה לפני כן (שו"ע אורח חיים, מו, ט ומשנה ברורה ס"ק כז-כח). נכון גם ליטול ידיים לפני ברכות התורה. ברם, אם את מהרהרת בליבך במזמורים מבלי לומר אותם בפה, אינך צריכה לברך את ברכות התורה. 

לגבי השאלה אם יש לחזור ולברך כשתקומי לעמל יומך אחרי שינה נוספת ישנן דעות שונות (אין מדובר בהבדל דווקא בין אשכנזים לספרדים) כאשר יש הפוסקים שאין לברך שוב ויש הפוסקים שיש לברך שוב. 

בפועל, המלצתי היא לנקוט באחת האפשרויות הבאות כדי לצאת ידי שתי הדעות:

א) לברך בקימה בלילה, ולכוון שהברכות נועדו להוציא ידי חובה רק את הלימוד שתלמדי עד חזרתך לישון ואז לברך שוב כאשר את קמה. 

ב) בברכות בלילה לכוון ליום שלמחרת ולא לחזור ולברך ביום, ובברכת אהבת עולם/ אהבה רבה שלפני קריאת שמע לכוון לצאת ידי חובת ברכות התורה. (ברכת אהבת עולם / אהבה רבה פוטרת את האדם מברכות התורה (שם ו). 

תוכלי לקרוא תשובה דומה לשאלתך ברחבה כאן – שאלה של אישה שקמה בלילה כדי להניק את בנה. כאן תמצאי הרחבה עם מקורות לשאלה ששאלת. 

בתפילה שהחייל הפרטי שלך יחזור בשלום בבריאות הנפש והגוף בתוך שאר חיילי ישראל. 

רחל 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן