האם עלי ליטול ידיים ולברך ברכות השחר כשאני קמה בלילה לשמירה וחוזרת לישון?

שלום, אני משרתת כרגע במילואים בזמן המלחמה ויש לי שמירות באמצע הלילה. אני הולכת לישון מוקדם יחסית, קמה בחצות כדי לשמור וחוזרת לישון ב6:00 לעוד שעתיים שלש בערך. האם עלי ליטול ידיים ולברך ברכות השחר כשאני קמה בלילה או לחכות ליום וליטול ולברך את הברכות ביחד עם התפילה אחרי שישנתי עוד?

 

תשובה

שלום לך! תודה על החלק שאת נוטלת בשמירה עלינו ועל כל עם ישראל בעת הזאת. אני מחזקת אותך בתפקידך ומתפללת שאת וכל החיילות והחיילים יחזרו הביתה בשלום. 

לשאלתך, הקימה לשמירה היא סוג של הפסקה בשינה שלך והקימה העיקרית היא בבוקר. לכן, כשאת קמה לשמירה עליך ליטול ידיים בלי ברכה ורק כשאת כמה באופן "סופי" ליום החדש אחרי השינה השניה עליך ליטול ידיים בברכה ולברך את ברכות השחר. 

תראי תשובה לשאלתך בהרחבה עם מקורות להוראה הנ"ל כאן בשאלה דומה – שאלה של אישה שקמה בלילה כדי להניק את בנה.

שנדע ימים שקטים יותר בקרוב!

רחל 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן