מחפשת רעיון מה אפשר לומר בשבע ברכות לאור המלחמה. מאת: הרבנית שלומית פלינט

תשובות מאת: רבניות אורחות

אני מחפשת השראה לדבר תורה שאפשר להגיד בשבע ברכות של אח שלי  בזמן הקשה הזה של המלחמה. אני צריכה מצד אחד ברכה משמחת ומשמעותית אבל מצד שני לא להתעלם מהמצב הנורא שאנחנו נמצאים בו כעת. אשמח שתעזרו לי.

 

תשובה

מצרפת לך רעיון, בתקווה שיהיה לך לעזר.

בדיוק לפני שבוע, בהושענא רבה, הוספנו בפעם האחרונה לתפילות שלנו את מזמור כ"ז בתהילים: "לדוד ה' אורי וישעי".

המזמור הזה מתאר מציאות שלמה שיש בה קרבה אל ה' ואמונה חזקה גם ברגעים קשים ביותר: אִם תָּקוּם עָלַי מִלְחָמָה בְּזֹאת אֲנִי בוֹטֵחַ.

אחד הדברים הבולטים במזמור הזה הוא השימוש במבני מגורים שונים כדי לתאר את הקשר עם הקב"ה:

בית, היכל, סוכה ואוהל.

נקודת ההתחלה היא בקשה לשבת בבית ה', להרגיש בבית, בנחת. אחר כך יש רצון לחזות בנעם ה' ולבקר בהיכלו. ההיכל הוא נקודת שיא שהאדם מבקש להגיע אליה, רגע אחד, ביקור. אי אפשר להרגיש בבית ברגע של שיא, הביקור בהיכל נמצא שם כדי שנזכור אותו בכל שאר רגעי השגרה בהם אנחנו נמצאים בבית.

אבל החיים הם לא תמיד שגרה ברוכה, וכמו שהשבוע הנורא שעברנו מזכיר לנו, לפעמים הבית פרוץ, וצרים קמים עלינו לכלותינו, עדי שקר ויפח חמס.

ואז מציע לנו דוד המלך לפנות בקריאה וזעקה אל ה': "אל תסתר פניך ממני".

הבית הופך לסוכה שיכולה ליפול ברוח, לאוהל הפרוץ לרוחות, אבל דוד המלך מאיר את עיננו, גם רגעי השפל הגדולים והקשים ביותר הם רגעים זמניים:

"כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה, יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ, בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי"

בזכות התפילה, האמונה והביטחון בה' בעת צרה, הסוכה והאוהל הופכים להיות מקום המבטחים.

אותה סוכה שמסמלת את שמחת החג, אותו אוהל שמסמל את המפגש עם ה' באוהל מועד – המקומות שלכאורה אינם יציבים ומוגנים הופכים להיות מקומות המחסה.

כולנו מתפללים עכשיו שנזכה כעם לראות כמה שיותר מהר את התגשמות הפסוקים: ו"ְעַתָּה יָרוּם רֹאשִׁי עַל אֹיְבַי סְבִיבוֹתַי, וְאֶזְבְּחָה בְאָהֳלוֹ זִבְחֵי תְרוּעָה . . . שְׁמַע ה' קוֹלִי אֶקְרָא וְחָנֵּנִי וַעֲנֵנִי".

 

ברגע המרגש הזה שבו החתן והכלה בונים את הבית שלהם, נשים לב שימי שבע הברכות הם רגע של שיא, אנחנו מחכים להם כל כך, אבל בני הזוג ודאי מבינים, שהכי שמח יהיה להיות כבר בשלווה של הבית ולהיזכר כמה כיף היה בשמחת שבע הברכות … והשגרה של הבית מלאה תמיד בחיים שמשולבים בהם אתגרים ושמחות, תקוות, עליות ומורדות. זיכיתם אותנו לרגע של שיא בתוך התהום, רגע של תקווה בתוך התוהו.

ניתן לאחל לחתן ולכלה  שהבית שלהם יעמוד יציב בכל רוח שתנסה לטלטל אותו, שיזכו לבקש ולראות את פני ה' בטוב ולאורך שנים, שהזוגיות שלהם תהיה אמיצה וחזקה ומלאת תקוה: קַוֵּה אֶל ה' חֲזַק וְיַאֲמֵץ לִבֶּךָ וְקַוֵּה אֶל ה'.

שלומית

 

 

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן