השתתפות בשיעור התעמלות עם מורה גבר

האם אישה יכולה לעשות התעמלות עם מורה זכר?

 

תשובה

שלום יקרה,

האם מדובר בשיעור שהמשתתפות בו הן רק נשים? או שיש גם גברים המשתתפים בשיעור?

האם יש מגע בין המורה לתלמידים במשך השיעור?

נראה לי שבאופן עקרוני אם ישנה אפשרות למצוא מורה אישה עדיף, וכמובן שעדיף שיהיה שיעור המיועד לנשים בלבד.

אך אם אין אישה מתאימה – יש מקום להקל וללמוד שיעור התעמלות עם מוֹרֶה זכר. אפילו אם יש מוֹרָה אך מסיבות שונות השיעור שלה לא מתאים לצרכים שלך – יש מקום להקל וללמוד אצל מוֹרֶה גבר.

הבעיות ההלכתיות שעשויות לעלות בשיעור התעמלות שבו יש מוֹרֶה זכר קשורות בעיקר להסתכלות הגבר באישה, בהנחה כמובן שאין מגע פיזי בין הַמּוֹרֶה לתלמידות. חשוב לציין שההסתכלות היא איסור על הגבר ולא על האישה, ולכן זו בעצם הבעיה של הַמּוֹרֶה, ולא ממש הבעיה שלך. (ברכות כ"ד ע"א)

בנוסף – אם תלבשי בגדים צנועים, במידת האפשר כמובן, אפילו בעיה זו מצטמצמת.

במקרה של מוֹרֶה להתעמלות יש מקום לומר שמדובר במקרה של "טרוד במלאכתו". כאשר גבר עושה מלאכה, כלומר – יש לו מטרה שהוא עסוק בה, פחות סביר שיהיה פנוי לעיסוק באישה העומדת לפניו מבחינה מינית.

מושג זה עולה בכמה הקשרים  – הרב משה פיינשטיין (אה"ע חלק ד' סימן ס"ה) מתיר ביקור אצל רופא גבר בגלל שיקול הלכתי זה.

אמנם ביקור אצל רופא זהו צורך רפואי מובהק, ושיעור התעמלות בדרך כלל הוא לא לצורך רפואי מובהק אם כי יש בו תועלת בריאותית. אם מדובר בצורך רפואי – ההשוואה לרופא פשוטה עוד יותר וברור עוד יותר שהדבר מותר.

 

לסיכום  – 

אם יש אפשרות ללמוד אצל מוֹרָה אישה – עדיף.

אם אין אפשרות כזו שמתאימה לצרכים שלך – אפשר ללמוד אצל מוֹרֶה גבר. עדיף בקבוצה של נשים. ועדיף ללבוש בגדים צנועים במידת האפשר.

בהצלחה!

מוזמנת תמיד לפנות.

רחל וישנטיין

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן