מחשבות בזמן קיום מצוות עונה

שלום וברכה מבקשת לשאול, בעבודה נחשפתי לשיח של שתי נשים (לא דתיים) שדיברו באופן לא יפה על מצוות עונה. חשוב לי לתקן זאת ולכן רציתי לשאול אילו מחשבות נכון לחשוב בזמן ה"עונה" ואיני מתכוונת לביטוי הרגש אלא איך לחשוב מחשבות מקדשות לרומם את המצווה והאם נכון להעביר גם הסבר למי שדיברה על כך לא יפה.

תודה רבה

 

תשובה

שלום יקרה,

כפי שציינת החיבור הפיזי על פי היהדות הוא דבר קדוש ואף מצווה, ואכן מצווה זו היא מצוות עונה. 

ראשית חשוב לי להקדים ולומר שיש גישות שונות לגבי הנהגות בזמן מצווה זו ואכתוב פה את מה שהיא בעיני ההדרכה הבריאה לרוב האנשים. ישנן גישות קבליות שאולי מתאימות ליחידים שאליהן לא אתייחס כאן. 

הדבר החשוב ביותר מבחינת הכוונה בזמן ביאה היא להיות נוכח, שבני הזוג יהיו נוכחים לא רק בגופם אלא גם בנפשם .

הגמרא מדגימה זאת בכך שהיא מתייחסת בצורה שלילית לאפשרות של ביאה תוך כדי מחשבה על אנשים אחרים, וכן למצב שבו בני הזוג שתויים לשכרה. (נדרים כ:) לפי זה הכוונה הכי חשובה היא שבני הזוג יחשבו אחד על השני ולא על אנשים אחרים, ויהיו כמה שיותר נוכחים במעשה הביאה.

מעבר לכוונות בזמן הביאה ישנה התייחסות בחז"ל גם לדיבור על נושאים שבצנעה – הכל יודעין כלה למה נכנסה לחופה (שבת ל"ג ע"א) – כלומר כולם יודעים מה קורה בין חתן וכלה מאחורי דלתיים סגורות. זה לא אומר שמדברים על זה… 

לגבי שאלתך האם לומר משהו לחברתך – זו שאלה שאין עליה תשובה פשוטה. הדבר תלוי בכמה גורמים – אחד מהם הוא האם חברתך פתוחה לשמוע. נראה לי שאם תהיה לך הזדמנות לדבר בפרטיות, ותרגישי שהיא פתוחה שייך לפתוח איתה שיחה עדינה בנושא. אך חשוב שתפני ברגישות ובעדינות.

מקווה שעניתי לשאלותייך, מוזמנת לפנות שוב.

רחל וינשטיין

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן