אני רוצה לעזור לאבי, מותר לשם כך לשטוף כלים בשבת?

רציתי לשאול שאלה על כיבוד הורים בשבת. מצוות כיבוד הורים מאוד חשובה לי ואני בע"ה משתדלת להשתפר בה.

בערב שבת אנחנו נוהגים לשטוף רק את הכלים שיהיו בהם שימוש בסעודה שניה ושלישית.

אבא שלי  אוהב לשטוף כלים במוצאי שבת ומעדיף הוא לשטוף ולא רוצה שאנחנו נשטוף. אנחנו ב"ה משתמשים בהרבה כלים בערב שבת, ככה שצריך לשטוף גם את הכלים של הסעודה, גם את הסירים שהיו בהם המאכלים וגם את הכלים שהשתמשו בהם להכנת הסלטים.

האם מותר לי לשטוף אותם הכלים בערב שבת? (חוץ מהסירים והפיירקסים), גם אם כנראה לא נשתמש באותם כלים במהלך השבת?

במהלך השבת ב"ה מצטברים המון כלים ואני רוצה לחסוך לאבא שלי זמן ומאמץ במוצאי שבת.

תודה רבה!

 

תשובה

שלום לך!

ראשית רוצה להביע את הערכתי הכפולה:

גם את הרגישות, הכבוד ותשומת הלב כלפי אביך ועבודתו המאומצת במוצאי שבתות וגם את ההקפדה שלכם שלא לשטוף כלים שאינם לצורך שבת.

אם אני מבינה נכון מהשאלה, במידה ותשטפי את הכלים בליל שבת- את תשטפי, ובמידה והם יחכו למוצאי שבת- אביך ישטוף. 

ההיתר לשטוף כלים בשבת קיים ב2 מקרים כמובא בספר שמירת שבת פרק יב:

  1. אם זקוק לכלים באותו יום. ואין צורך לערוך חשבונות לכמה כלים מכל מין יצטרך בו ביום ומותר לשטוף אפילו כלים רבים גם אם אינו צריך אלא לאחד. (שו"ע , או"ח סימן שכג, סעיף ו ומשנה ברורה שם)
  2. "אם חושש מפני נמלים או זבובים או קלקול הכלי- משום שהוה צורך היום." השש"כ מתאר סיטואציה של משיכת מזיקים אך נראה שגם במקרה אחר של "צורך היום" אחר יהיה אפשר להתיר, משום שהכלים מפריעים לו בשבת.

יוצא מכאן שבמידה ואת שוטפת את הכלים בכיור כי זקוקים להם לצורך הסעודה, את יכולה לשטוף כבר את כל הכלים ולא צריכה לדקדק מה צריך לסעודה ומה לא.

וכן, אם כמות הכלים בשבת מפריעה לכם משום ריח רע או לכלוך- גם אז את יכולה לשטוף את הכלים. 

אולם, בשאלתך את מבקשת לשטוף כלים  דווקא "כדי לחסוך זמן ומאמץ במוצאי שבת"-

נראה ששטיפת כלים שאת לא זקוקה להם בשבת כלל (למשל מארוחה בשרית כשאוכלים בסעודה שלישית רק בכלים חלביים) ובהנחה שהכלים בכיור לא מפריעים לשבת עצמה, אני חושבת שאין אפשרות לשטוף את הכלים רק בשביל להקל במוצאי שבת. סופסוף את מכינה משבת לחול.

לגבי כבוד אביך, אני יכולה להציע שתנסי לשוחח איתו, לומר לו שאת מרגישה שזו טרחה גדולה ושאת רוצה לחשוב איך אפשר לסייע. אולי בעקבות שיחה כזו הוא יתן לך לקחת חלק משטיפת הכלים במוצאי שבת.

יישר כח גדול

והצלחה רבה

בת שבע סמט

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן