האם אהיה חייבת לקחת גלולות במקרה של עקרות הלכתית?

היי

אני בת 18 עם מחזור סדיר אחת ל3 שבועות.

הבנתי שכשאתחתן בעיתו ובזמנו אהיה במצב שנקרא "עקרות הלכתית", כאשר הביוץ הוא בזמן שאני עדיין נידה.

הפתרון שאמרה לי המחנכת שלי באולפנה, הוא שכשאתחתן אקח גלולות על מנת "לסדר" את המחזור.

כואב לי לחשוב על כך. אני לא רוצה להילחם בגוף שלי ובמחזוריות הטבעית שלו. אם זה היה חד פעמי מילא, אבל הבנתי שזה לכל החיים וזה מבאס אותי.

אשמח לשמוע האם באמת זה הפתרון היחיד, מה ההלכה אומרת על המצב שלי, וכל דבר בעניין:)

תודה רבה ותזכו למצוות

 

תשובה

שלום יקרה,

אני מבינה את החשש שלך. אכן לעיתים נשים עם מחזור שהוא קצר יחסית מגיעות לטבילה רק לאחר הביוץ ("ביוץ מוקדם"). במצב כזה יתכן שתהיה בעיה להרות מאחר ועל פי ההלכה אי אפשר לקיים יחסים אלא לאחר טבילה. לעיתים הדבר מהווה אתגר בתחום הפוריות, אך חשוב לדעת שלא תמיד. 

אני מזדהה לגמרי עם הרצון שלך שלא לשבש את המחזוריות הטבעית של הגוף שלך על ידי נטילת הורמונים. ישנן נשים רבות שכמוך רוצות לחפש פתרון אחר ואכן אני משתדלת לסייע להן בכך.

יתכן שכאשר תתחתני נגלה שהביוץ שלך הוא לפני הטבילה – אבל זה לא בטוח. 

כלות רבות בוחרות ליטול גלולות כדי לסדר מחזור לקראת החתונה, לעיתים לאחר תקופה זו של נטילת הגלולות יש שינוי במחזוריות של האישה.

בעיקר חשוב להדגיש שקשה לומר היום מה יהיה במקרה שלך כאשר תתחתני.

אני מלווה נשים רבות שהגיעו אלי מתוך חשש שיש להן ביוץ מוקדם. היו נשים שאכן כך היה המצב, אך היו נשים שלא. אין כללים בדבר – כל מקרה לגופו. 

אך, אם אכן לאחר החתונה נגלה שאכן יש לך ביוץ לפני טבילה ושהדבר משפיע על הפוריות שלך, הורמונים זה לא הפתרון היחיד. 

כאשר מגיעה אלי אישה שזו מצבה אני מתאמצת מאד לסייע לה למצוא פתרון שאינו כולל נטילת הורמונים אם זה מה שהיא רוצה. במקרים רבים הפתרון הוא ניסיון לקצר את ימי האיסור. בנוסף ישנן נשים שבוחרות בטיפולי רפואה משלימה – ישנם כיוונים שונים בעולם זה שיכולים לסייע.

אם תרצי להרחיב בשיחה, בשמחה.

 

רחל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן