האם יחסי אישות אנאליים נחשבים לקיום יחסים?

היי הרבנית רציתי לשאול אותך לגבי היחסי אישות לפני החתונה היה לי ולבן זוגי מאוד קשה והחלטנו לעשות את זה דרך המאחורה ולא המקדימה שגם לא יקרע קרום הבתולין האם זה נקרא שעדיין שמרתי על זה שלא לשכב לפני החתונה?

 

תשובה

שלום לך,

אני שמחה שאת מרגישה בנוח לפנות ולשאול. ניכר משאלתך שהייתה לכם התלבטות ושקיבלתם החלטה שהיה בה ניסיון להימנע מ"לשכב לפני החתונה". 

אני רוצה לחזק את המאמץ שלכם, אין ספק שזה קשה ומאתגר. לגבי ההחלטה שלכם, גם קיום יחסים אנאליים נחשב מבחינה הלכתית יחסי אישות, ובמילים שלך – "לשכב". קריעת קרום הבתולין היא לא המדד. ישנן נשים רבות שלא קיימו יחסי מין לפני החתונה ועדיין אין להם קרום בתולין, או בגלל הגיל, או בגלל שימוש בטמפונים או בשל מכה, או כיוון שהן הסירו אותו מסיבות רפואיות. 

גם אישה שהייתה נשואה והתאלמנה או התגרשה ומכיוון שכך אין לה קרום בתולים – יש עליה איסור לקיים יחסים בלי נישואין. 

בקיום יחסים לפני הנישואין יש שני איסורים – קיום יחסים ללא תהליך של טהרה מטומאת נידה (שבעה נקיים וטבילה), ואיסור על יחסים ללא קידושין גם אם האישה טהורה. (רמב"ם ספר המצוות לא תעשה שנ"ה, שו"ע אבה"ע ס' כב ב אם את מעוניינת בהרחבה בנושא זה את מוזמנת לשוב ולשאול). 

גם אם איש ואישה עברו על האיסור וקיימו יחסים לפני החתונה, עדיין יש עליהם איסור לעשות זאת שוב. לכן צריך כל פעם מחדש להימנע מלעבור עליו. 

משאלתך אני מבינה שלא היה לך  את המידע הזה. לכן אני חוזרת ומעודדת אותך ואת בן זוגך: אם חשוב לכם לשמור על ההלכה ו"לא לשכב לפני החתונה", אפילו אם לא עמדתם בכך פעם אחת יש לכם הזדמנות נוספת לעמוד בכך. האיסור הוא על יחסי מין מכל סוג שהוא.

ללא חדירה אתם עוברים על איסורים אבל על איסורים פחות חמורים. לפי ההלכה כל מגע מיני אסור באיסור חמור לפני החתונה, אולם קיום יחסים הוא איסור חמור אף יותר וכולל גם יחסים אנאליים. 


ככל שחמור האיסור על יחסים לפני חתונה, כך גדולה מעלת קיום היחסים והקירבה ביניכם בטהרה ובקדושה אחרי החתונה. אני מאחלת לכם למצוא את הכוחות לעבור את תקופת הציפייה בלי לוותר על שמירת כללי ההלכה, ומתוך איפוק ונאמנות לשמוח שמחה יתרה באהבתכם ובקרבתכם. 

אני מקווה שהתשובה מסייעת לך ומזמינה אותך לשוב ולפנות אם תרצי. 

בהצלחה בכל,

יעל

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן