חלמתי חלום מפחיד על אימי, האם זה אומר שיקרה משהו רע לקרוב משפחה? מאת: הרבנית שורלה רוזן

תשובות מאת: רבניות אורחות

לפני כמה ימים במהלך הלילה חלמתי את החלום הבא:

את התחלת החלום אני לא זוכר, בהמשך החלום חלמתי על כך שאמא שלי הלכה על הדופן החיצוני של המרפסת שלנו בבית ואני הייתי לידה, היא לא הצליחה להחזיק את עצמה ועמדה ליפול ואני ניסיתי להחזיק אותה שלא תיפול מהמרפסת והיא אמרה לי להיכנס לתוך הבית כי היא הולכת ליפול והיא לא רוצה שאני אראה את זה וגם מתי שהיא תיפול כל המרפסת שלנו תיפול ביחד איתה ואז נתתי לה נשיקת פרידה ונכנסתי לבית והיא נפלה ומתה ואני התעוררתי מהחלום.

האם יש הסבר למה חלמתי חלום על מוות על קרוב משפחה מדרגה ראשונה שלי?

החלום הזה באמת הפחיד אותי, האם יש לזה משמעות?

 

תשובה

שלום וברכה

במסכת ברכות דפים נה – נו מופיעות מספר דרכים והתמודדויות שונות של חכמים לחלומות ופתרונם. משלל הסיפורים והאמירות אפשר להעלות כמה הצעות עיקריות שתוכל להיעזר בהן בהתמודדות עם הרגשות המבלבלים שעורר בך החלום.

רב חסדא, שפותח את הסוגיה, מורינו שחלום שלא נפתר (שלא ניתן לו פירוש), כאגרת שלא נקראה. דהיינו: שפתרון החלום יוצר את משמעותו. רב חסדא מוסיף ואומר שחלום רע עדיף על חלום טוב (!) משום שהוא מביא את האדם להרהורי תשובה מה גם שהצער שהאדם מצטער ממה שחזה בחלום רע, או השמחה שהוא חווה מחלום טוב הם בעצמם התגשמות החלום.

כביאור לדבריו של רב חסדא נראה, שהוא אינו ממהר לחפש פתרונות לחלום – הן חלום טוב, הן חלום רע משום שעדיף שהחלום יישאר בעולם החלומות ואנשים יחיו את חייהם המציאותיים ולא יהיו מוכתבים ע"י מראות לילה מסוג זה או אחר. די לו לאדם במה שהחלום מצער אותו כדי להגיד שחלום זה התגשם משום שבעבור זה חלם את אותו חלום רע, ואל לו לחפש פתרונות נוספים.

הסוגיה ממשיכה ומציעה בשם רבי יוחנן שאדם הרואה חלום ונפשו עגומה ממנו, יטיבנו בפני שלשה. דהיינו, ילך ויעשה הטבת חלום בפני שלשה. אין הכוונה שיספר את החלום והם יציעו פתרון מיטיב אלא שכלל לא יספר את מהלך החלום אלא יגיד: 'חלום טוב חזיתי' והשלושה יענו ג' פעמים: 'טוב הוא וטוב יהיה, הקב"ה יעשה אותו טוב, שבע פעמים יגזרו עליך מן השמים שיהיה טוב, ויהיה טוב'.

הרב עובדיה יוסף זצ"ל מסביר ששורש הדבר שהטבת החלום מועילה, הוא משום שפתרון החלום במציאות, תלוי בפתרון החלום שיפתרוהו בני אדם, כמו שאמרו בגמרא (ברכות נה:), כל החלומות הולכים אחר הפה, כלומר, אחרי הפתרון. ומכיון שאומרים לו בסדר ההטבה שחלום טוב חלם, הדבר משפיע להיטיב את החלום.

השו"ע (או"ח רכ א) מביא זאת להלכה: 'החולם חלום רע, יבוא בשחרית בפני שלשה מידידיו ויאמר את נוסח ההטבה'.

הייתי מציעה שתעשה הטבת חלום (גם אם לא אמרת לשלשה מידידך בבוקר מיד שאחרי החלום) לא מאוחר לעשות זאת עדיין.

אנא ראה כאן קישור לנוסח הטבת חלום.

כמובן שיש זווית נוספת והיא הצד הפסיכולוגי האישי של כל אחד ואחת הגורמים לנו לחלום חלומות מסוימים. לעיתים, החלומות מצביעים על דברים רעים שאנו חוששים שיקרו או דווקא דברים טובים שאנו מייחלים להם והחלומות אינם מספרים או חוזים אירועים ממשיים. לכן במקומך, הייתי שואלת את עצמי האם השתנה משהו בקשר בינך לבין אמא? האם לאחרונה יצאת מהבית (אולי לפנימיה?) האם לא קרה דבר אלא אתה עובר משהו, או חל איזשהו תהליך משמעותי בחייך שאמך אינה חלק ממנו? כמובן שאין אלו בבחינת הצעות לפתרון החלום אלא נסיון להבין מה מטריד אותך שיכול לגרום לחלום כזה בלילה ולהציע שיחה עם בן משפחה קרוב (לא אודות החלום דווקא אלא על שינויים בחיים) או אפילו עם אמא.

 

מקווה שדברי היו לעזר

חלום טוב ראית

כל טוב

שורלה

 

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן