איך להתמודד עם הקושי בשמירת נידה?

שלום רב,
אני חילוני ונשוי לדתיה, אנחנו שומרים נידה באופן שכ 11 יום אין יחסים מלאים אך יש מגע.
מאחר וזה גורם לבעיות רבות רציתי לשאול האם עדיף הלכתית לשמור יותר, כלומר גם מגע, אך ללא שבעת הנקיים. וכך יכול להיות שלום בית.
תודה

 

שלום וברכה,

שאלה לא פשוטה שאלת. אני מניחה שהשאלה הזו מהדהדת מציאות שגם היא אינה פשוטה.

אתה שואל אם עדיף הלכתית להימנע מכל מגע כדרישת ההלכה אך לטבול בסוף ימי המחזור, ללא שבעה נקיים.

קשה לענות על שאלה כזו. וודאי כתשובה כתובה מעל דפי האינטרנט. לא דומה בעיניי פסיקה לזוג שמבקש לראות בחלקיות שלב זמני שיעזור להם לבסס את מחויבותם למצווה לזוג שמבקש לקבע מצב מסוים.

ככלל אוכל לומר שההלכה אינה מכירה בטבילה בסוף ימי המחזור, ללא שבעה נקיים, ושלמעשה במצב כזה בני הזוג נשארים באיסור גם לאחר הטבילה (זאת גם בהנחה שיצאו מידי טומאה מדאורייתא, דבר שתלוי בנתונים אישיים של השאלה שאינם מפורטים כאן ולכן לא אתייחס אליהם.)

עם זאת, חשוב לי לציין כי לעתים ניתן להקל בהלכה, במקומות רבים בהם ההלכה כן מאפשרת זאת. אני חושבת שיועיל לכם מאד להיות בקשר עם יועצת הלכה או רבנית שמוסמכת לענות בהלכות נידה שתוכל לסייע לכם.

אתה מציין שאתה מרגיש כי שלום הבית נפגע.

זוהי תחושה קשה ומכאיבה.

הקושי מובן מאד וקיים גם אצל זוגות בהם שני בני הזוג שומרים תורה ומצוות. אבל אני מניחה שקל יותר כאשר בני הזוג יכולים לחזק זו את זה וכאשר החוויה היא שהאתגר הוא משותף.

כאשר אחד מבני הזוג אינו מרגיש שותף למחויבות הזו -זה מאד קשה. אתה עשוי לחוש שנשללת ממך חווית קיום טבעית בשל אידאל שאינך מאמין בו ושאתה נדרש לוויתור גדול מאד, דבר שעשוי להוליד מירמור וכאב.

יתכן ומה שעשוי לסייע לך היא הידיעה שבלי קשר למידת ההזדהות שלך עם המצווה, מדובר במשהו שהוא עקרוני ומשמעותי עבור רעייתך. אם כך הדבר, הויתור שאתה מתבקש לעשות אינו ריק מתוכן גם עבור אדם שאינו שומר מצוות- הוא מתמלא בתוכן של מסע החיים המשותף של ברית הנישואים: מה שחשוב לך – חשוב גם לי.

יחד עם זאת, ויתור לעתים גובה מחיר, ובפרט כאשר אינו נעשה בלב שלם.

הנישואים שלכם הם ברית והיא יקרה ועדינה מאד. גם אם קיים בינכם פער משמעותי, לא כדאי לוותר בקלות על התקוה לגשר עליו ולמצוא נתיב חדש משלכם שיקרב אתכם זה לזו.

הייתי רוצה להציע לך לחלוק את הקושי עם זוגות שיש להם התמודדות דומה. אם תרצה אשמח לקשר אותך לזוג כזה ואולי תגלו שזהו שיח מועיל ומפרה. בנוסף אני חושבת שכדאי מאד לפנות ליעוץ זוגי מקצועי.

אני מזמינה אתכם להמשיך ולהיות איתנו בקשר, בהתאם לרצונכם.

בברכה, זיוית ברלינר

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן