האם אפשר לנפוש בצימר בפסח שהבעלים לא עשו בו בדיקת חמץ?

האם אפשר להזמין צימר/דירה כשבעל הדירה אומר שהוא לא עושה מכירת חמץ?

 

תשובה:

שלום רב.

אפתח בזה  שאין חובה למכור חמץ, יש חובה לבדוק חמץ ולבער אותו.

אנחנו מוכרים חמץ במקרים שיש לנו תערובת חמץ או חמץ בכמות גדולה, שיש נזק כלכלי להפטר ממנו, אבל למי שאין חמץ למכור איננו חייב במכירת חמץ. לכן, אם בעל הדירה אינו מוכר חמץ- אין עם זה בעיה.

לעומת זאת, יש מצוה חשובה והכרחית והיא מצות בדיקת חמץ וביעורו והיא מוטל על בעל הבית או משכיר הבית ולכן:

אם אתם שוכרים את הדירה כבר מערב פסח עליכם לבדוק שם חמץ בליל י"ד ניסן, בזמן בדיקת חמץ, כי אתם נחשבים שוכרי הדירה. (שולחן ערוך או"ח סימן תלז סעיף א)

אם אתם מגיעים לדירה/ לצימר במהלך הפסח ובעל הדירה בוודאות לא בדק חמץ בערב פסח- עליכם לבדוק חמץ בברכה כשתגיעו לדירה ואם חלילה תמצאו שם חמץ עליכם לבערו (בשריפה או באמצעי אחר כמו פירור בשירותים). (שולחן ערוך, או"ח סימן תל"ה סעיף א)

 

מברכת אותך בחג שמח, כשר ונעים!

בת שבע סמט

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן