אני מעוניינת למצוא תפילה לחברתי שטובלת לגיור

התשובה ניתנה על ידי הרבנית שירה ספיר 

שלום רב

חיילת שמשרתת איתי ביחידה סיימה את "נתיב" ועברה בהצלחה את בית הדין. היום היא הולכת למקוה וביקשה ממני ברכה או תפילה שהיא יכולה לומר שם. תפילה שיכולה לדבר אליה, בחורה צעירה שכל כך שמחה להצטרף לעם היהודי…
אשמח לעזרתכן.

התשובה:

שלום לך,

זכות גדולה נפלה בחלקך ללוות את חברתך בהכנותיה לקראת הטבילה, שמהווה את השיא של תהליך אישי ארוך שעשתה לקראת הגיור.הרצון לשאת תפילה והודיה לקב"ה ברגע זה, בא מהמקום האמיתי והכנה לרומם ולקדש את רגע ההצטרפות לעם ישראל. אני רוצה להתייחס לשאלה שלכן במובן הרחב יותר שמקופל בבקשה – איך אפשר להפוך את מועד הטבילה ליום מרגש ומשמעותי.

רגע הטבילה במקווה הוא רגע שמערבב בתוכו תחושות רבות. מצד אחד, ציפייה ארוכה לרגע שסוף סוף הגיע, התרגשות עצומה. ומצד שני, מבוכה וחשש מעוד טקס שלא לגמרי יודעים מה יתרחש בו. המקווה הומה אנשים ונשים שהגיעו לטבול והגיעו ללוות את המתגיירים, ולפעמים יש תחושה של סרט נע, מכניסים לכמה דקות לחדר אמבטיה להתארגן, הופ טבילה, ולפנות את החדר למתגיירת הבאה. לפני שמספיקים להתרגש ולעכל את הרגע – הוא עבר, נגמר והמתגיירת עומדת שוב מחוץ לבניין, והפעם עם שער רטוב ושינוי גדול בלב.

איך אפשר להחזיר לעצמנו את השליטה, להפוך את הרגע הזה שציפינו לו למשמעותי במיוחד שלא נצא ממנו בתחושת פספוס?

דבר ראשון, כדאי לשוחח עם אחד מהמורים ולהבין מהם בדיוק ההכנות הנדרשות ממך בבית ומה הולך להיות במקווה, תיאור קצר של איך המקום נראה, ומה התהליך במקווה עצמו. אם יש לך אפשרות לבקר במקווה טהרה כלשהו לפני הטבילה עצמה כדי להבין איך המקום נראה – זה יהיה נהדר. כדאי להתייעץ עם המורה או האמא של המשפחה המלווה שלך כדי להדריך אותך איך לתאם ביקור במקווה.

דבר שני, חשוב מאד לא להגיע לבד, אם חברות נוספות מהכיתה טובלות באותו יום – תתאמו להגיע ביחד שתהיה לכן השמחה של החבורה. ובנוסף בדקי אם חברה אחרת או המשפחה המלווה יוכלו להתלוות אליך. זהו רגע מרגש ומיוחד מאד, אל תהיי בו לבד.

ואחרון חביב, ריכזתי כאן כמה הצעות שליקטתי במהלך השנים:

תפילה אישית, כשמה כן היא, אישית. ולכן ההמלצה הראשונה והראשית שלי היא לא לפחד, שבי וכתבי לעצמך תפילה שמבטאת בדיוק את התחושות והרגשות שלך ברגע הזה. אפשר גם לומר את הדברים בלב באופן ספונטני ברגע הטבילה.

עם זאת, הרבה אנשים זקוקים לעזרה במציאת המילים הנכונות, ואני מצרפת לך לכאן שתי תפילות שחוברו במיוחד לטבילה לגיור, שהגיעו לידי וקיבלתי אישור להעבירם הלאה למתגיירים.

ברכה, לכי לקנות תכשיט או בגד חדש ולבשי אותם ביציאה מהמקווהכך שתוכלי לברך ברכת "שהחיינו" על הרגע המרגש של ההצטרפות לעם ישראל.

אפשר להביא בקבוק יין (ראי הערה חשובה בהרחבות) וכוסיות קטנות. אחרי הטבילה והחזרה לחדר ההמתנה – לפתוח אותו ולזכות למזוג יין לדיינים ולשאר המלווים שנמצאים בחדר ההמתנה. דרך מיוחדת לחגוג את ההצטרפות הרשמית לעם ישראל!

אחרי סיום הטבילה והחגיגה במקווה אפשר להמשיך את הרגע, ולנסוע לתפילה מיוחדת בכותל המערבי או בקברי אבות (מערת המכפלה, קבר רחל, או משהו אחר בקרבת מגורייך). היו לי תלמידות שנסעו לכותל לתפילה לקראת בית הדין או לפני המקווה.

אם אחת מהקוראות באתר מכירה רעיונות אחרים, תפילות נוספות או כל תוספת שנוכל להוסיף לתשובה הזאת – נשמח לקבל

ברכותי ומזל טוב לחברתך.

שירה ספיר

הרבנית שירה ספיר היא עמיתה במכון למנהיגות הלכתית במדרשת לינדנבאום ע"ש סוזי ברדפילד, מורה ורכזת ב'עמי אולפני גיור'.

הרחבה

תפילה למתגייר (הועבר מהרב אליהו בירנבוים, דיין לגיור)

אני מודה לך ה'

על הזכות הנפלאה שנתת לי להצטרף לעם ישראל.

על הכוחות שחיזקת בי, שאפשרו לי לעבור את כל המכשולים והקשיים

לא היה לי קל, אך בהתאם למאמץ כך הסיפוק, ההתעלות וההנאה.

אני מקווה שהכוחות שאפשרו לי ללמוד, יאפשרו לי להתמיד ולקיים.

ולמלא באחריות ובאומץ את הזכות להשתייך לעם ישראל ולקיים את תורת ישראל על כל פרטיה ודקדוקיה.

מודה אני לפניך מלך חי וקיים שנתת לי טעם ומשמעות לחיי וזכות להשתייך לעם סגולה.

===============

תפילה אישית. (חובר על ידי מתגייר שאישר לי להעביר הלאה)

מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי היהודית בחמלה. רבה אמונתך

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹהינוּ וֵאלֵֹהי אֲבוֹתֵינוּ שבזכות התגיירותי יתקרבו אותיות שמך זו אל זו ויתקדש שמך בעולם בקרב כל גויי הקרץ.

ויחד לבבי לעבוד אותך בכל עת ובכל שעה כמו שכתוב; וְאָ֣הַבְתָּ֔ אֵ֖ת יְהוָ֣ה אֱלֹהֶ֑יךָ בְּכָל־לְבָבְךָ֥וּבְכָל־נַפְשְׁךָ֖ וּבְכָל־מְאֹדֶֽךָ׃ וְהָי֞וּ הַדְּבָרִ֣ים הָאֵ֗לֶּה עַל־לְבָבֶֽי.

ואף בזמנים בהם כִּֽי־אֵלֵ֨ךְ בְּגֵ֪יא צַלְמָ֡וֶת לֹא־אִ֘ירָ֤א רָ֗ע כִּי־אַתָּ֥ה עִמָּדִ֑י. עזור לי לחיות להתהלך בדרך ואהבת לרעך כמוך, ולהיות גר צדק באמת ובתמים.

יהי רצון מלפניך, שאזכה למצוא את זיווגי, אשת חיל, אשר יחדיו נקים משפחה יהודית שומרת תורה ומצוות, ויהיו בנינו ובני בנינו הולכים בעקבותיהם של שמעיה ואבטליון.

יהי רצון שנזכה לחזות בבוא משיח צדקנו ובתחיית המתים, ונהיה עדים למה שנאמר;

וְהָיָ֧ה יְהוָ֛ה לְמֶ֖לֶךְ עַל־כָּל־הָאָ֑רֶץ בַּיּ֣וֹם הַה֗וּא יִהְיֶ֧ה יְהוָ֛ה אֶחָ֖ד וּשְׁמ֥וֹ אֶחָֽד.

לגבי בקבוק היין – פתיחה של בקבוק יין מסמלת יותר מכל את רגע ההצטרפות לעם ישראל. שכן כמה דקות קודם לכן נאסר על יהודים לשתות מיין שנגע בו אינו-יהודי. מכיוון שכך, את בקבוק היין המשפחה המלווה או החברה היהודיה צריכים להביא איתם ולהגיש לך אותו ביציאה מהטבילה.

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן