מה היחס בין איסור יחסי אישות לפני החתונה והוצאת זרע לבטלה?

שלום!

אני דתיה ונמצאת בזוגיות מעורבת עם חילוני, והוא כבר קיים יחסי מין בעבר משמע זרע לבטלה נעלם… רוב העניין של איסור יחסי אישות לפני החתונה סובב סביב האיסור הזה (חוץ מעניין נידה), וכל האיסורים סביב זה מרגיש ונראה לי כדי להקל על הבנים (לא שלבנות אין דחפים אבל לרוב זה מקושר לזרע לבטלה. שוב עניין הנידה בצד) אבל הוא כבר עשה את זה.. מה היחס של ההלכה ליחסי מין לפני חתונה במצב כזה?

תשובה

שלום יקרה,

אני שומעת מדבריך שאת עומדת בפני אתגרים לא פשוטים.

ההימנעות ממגע לפני החתונה מאתגרת רבים וטובים, ומאתגרת עוד יותר כאשר אחד מבני הזוג אינו שומר תורה ומצוות.

אני שומעת מדברייך שאת מניחה שמי שכבר קיים יחסים בעבר – לא חל עליו איסור לקיים יחסים בתוך הזוגיות ללא חתונה. הנחה זו אינה נכונה כלל.

איסור מגע אינטימי בין גבר ואישה שאינם נשואים הוא איסור עצמאי שאינו קשור לאיסור הוצאת זרע לבטלה. הוא תקף כל הזמן ללא קשר לניסיון המיני של בני הזוג. את מעירה בצדק שאיסור המגע קשור לעניין נידה, אכן כל אישה בוגרת היא נידה ומגע איתה הוא אסור. (איסור זה מקורו בפסוק בויקרא פרק י"ח:י"ט, נפסק להלכה בשולחן ערוך).

הרמב"ם אף פוסק שיש איסור תורה לקיים יחסים מחוץ לנישואין אף אם האישה איננה נידה (משנה תורה הלכות איסורי ביאה כ"א:כ"ב), כלומר גם אם האישה טבלה לטהרתה. (ישנם פוסקים החולקים על הרמב"ם בטענה שמדובר באיסור דרבנן ולא איסור דאורייתא).

ביחס לאיסור הוצאת זרע לבטלה – איסור זה חל על כל גבר בכל שלב בחייו, גם לאחר שכבר קיים יחסים בעבר. 

עם כל הקושי הכרוך בכך, אין היתר לקיים יחסים לפני החתונה גם למי שיש לו ניסיון עבר.

אשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה, 

רחל וינשטיין.

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן