מה הפשר של החלומות שחלמתי על סבי שנפטר?

סבא שלי שגידל אותי מאז שנולדתי נפטר לפני חודש מהמחלה. אני כאובה מאוד וכמעט שלא מצליחה לתפקד מרוב עצב ובכי וחלמתי אותו פעמיים.
בפעם הראשונה אנחנו אוכלים אצל דוד שלי, כל המשפחה בשולחן אחד והוא יושב בשולחן אחר עם סבתא שלי שתיבדל לחיים ארוכים. פתאום הוא נופל אחורה מהכיסא אני מיד רצה מרימה אותו ומלטפת לו את הפנים. יודעת שהוא חולה בחלום ובוכה ואומרת לו שלא יעזוב אותי והוא בתגובה מחבק אותי חזק ומחייך אליי חיוך רחב, הוא מהודר ומבושם ונראה טוב כמו שהיה תמיד.
חלמתי שוב בלילה שבוע אחרי שבחלום אני ישנה צהריים במיטה שלי עם הילד שלי שהוא כל כך אהב והוא בא מחבק אותי חזק חזק קם יוצא מהדלת שם עליו מעיל גדול והולך. אשמח לדעת אם זה אומר משהו. תודה

 

תשובה

שלום  יקרה,

את מתארת קשר אמיץ וחם בינך לבין סבא שלך, אפשר להבין את תחושת הצער הגדול על אבידה יקרה כל כך. הבכי בהחלט מובן ונורמלי.  

אני מברכת אותך בברכת "מן השמים תנוחמי" ושתזכי להיאחז בזכרונות המתוקים שיש לך ממנו ולהעביר אותם הלאה לילדייך.

 

את שואלת האם יש משמעות לחלומות שחלמת. אכן, ניתן להבין מתוך החלומות כמה אהבת את סבך, כמה הוא אהב אותך וכמה קשה עליך הפרידה. החלומות מראים גם תחושת חיבור וקירבה, לא רק שלך, אלא גם של בני משפחתך – בחלום הראשון את וסבך נמצאים עם כל המשפחה  ובחלום השני אתם נמצאים עם בנך. החלומות שלנו משקפים את המחשבות שהיו לנו במהלך היום במודע ובתת-מודע. כפי שכתוב בגמרא: "אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן אין מראין לו לאדם אלא מהרהורי לבו" (מסכת ברכות, נה עמ' ב).

את שואלת האם יש משמעות נוספת מעבר להבנה זו. חז"ל מלמדים בהמשך הגמרא שם: "כל החלומות הולכים אחר הפה". כלומר, החלום יתפרש על פי הדרך בה את בוחרת לפרשת אותו. את יכולה לעיין בחלום בעצמך אם או מישהו קרוב אליך ולחשוב מהי המשמעות שאת בוחרת לתת לו. אני אציע משמעות מנקודת המבט שלי על פי מה  שפירטת ואת יכולה לבחור אם זו פרשנות שאת רוצה "לוקחת" לעצמך. בחלום את אומרת לסבך שאת לא תעזבי אותו והוא בתגובה מחבק אותך, יתכן שיש כאן מסר שהוא לא רוצה שתשכחי אותו אלא שתאמצי את הדרך והמסורת שלו ושתעבירי אותם ואת הזכרונות ממנו (שהם זכרונות של הדר והתבשמות) גם לילדך, ובכך יהיה לו נחת רוח בשמים.

 

אם את חשה שאת מתקשה להמשיך הלאה מרוב אבל או שזה משפיע לך זמן רב מידי על התפקוד, חשבי אם יש מישהי או מישהו קרוב אליך שתוכלי להתייעץ איתו כיצד להתרומם מתוך האבל למרות ויחד עם הצער הרב. 

 

שלא תדעי עוד צער,

רחל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן