חברה לסבית שמתגיירת, איך היהדות מקבלת את זה?

התשובה ניתנה על ידי הרבנית שירה ספיר והרבנית ד"ר חנה פרידמן

יש לי חברה בת 19 , שעוברת בגיור בצבא,  והיא רוצה באמת להתחזק ולחזור בתשובה מלאה.  אבל היא לסבית מגיל 10 . איך היהדות מקבלת את זה?  האם כל תפילותיה הן לשווא?  היא נורא מפחדת להיכנס לתוך מקום(היהדות)  שלא רוצים אותה בו מכיוון שהנטיה שלה לא טבעית.

תשובה:

שלום וברכה,

ההתמודדות עם הנטיה החד-מינית איננה פשוטה לאף אחד בשום חברה. אולם ביהדות היא מצטרפת להתמודדות נוספת – ההתמודדות עם ההלכה. הקושי של חברתך הוא דו צדדי: היום היא מרגישה חריגה בחברה הישראלית, מכיוון שאיננה יהודיה, אך עם זאת, היא מודאגת שבעתיד תמשיך להרגיש חריגה בחברה היהודית, מכיוון שהיא לסבית. לצערי אין לי פתרון קסם ואני רק יכולה לומר שאני מבינה את הקושי והמצוקה שהיא נמצאת בה.

ראשית חשוב לציין שחברתך אהובה ורצויה גם על ידי היהדות. התורה מנחה אותנו לדחות את החטאים ולא את החוטאים, ובמקרה של חברתך: אין בהלכה איסור על עצם היותה לסבית, אלא על המעשה המיני עצמו.

עם זאת, השאלה הראויה להישאל בהקשר זה, היא מה יחסה של חברתך אל המצוות והאיסורים הנוגעים לנטייתה/ זהותה המינית?

בעומדה לפני בית דין תתבקש המתגיירת להצהיר: 

"אֲנִי מְקָבֵּל/ת עַל עַצְמִי לִשְׁמֹר וְלְקַיֵּם אֶת כָּל מִצְוֹת הַתּוֹרָה,
אֶת כָּל מִצְוֹת הַחֲכָמִים וְאֶת כָּל הַמִנְהָגִים הַכְּשֵׁרִים שֶׁל עַם יִשְׂרָאֵל
וְאֲנִי מַאֱמִין/נָה בְּהַשֵּׁם אֶחָד".

עם הכניסה תחת כנפי היהדות, כל מתגייר מקבל על עצמו תרי"ג חובות ואיסורים הנלווים למעמדו כיהודי.  על חברתך לשקול בכובד ראש אם בכוחה וברצונה לקבל על עצמה את הקונפליקט המובנה בין נטייתה המינית לבין איסורי חכמים בתחום זה, ואם היא מקבלת על עצמה את הכרעותיהם.

רבות וטובות שנולדו כיהודיות חיות קונפליקט זה ומתמודדות בו בגבורה ומוצאות את הנתיב לחיי קדושה וטהרה, חלקן גם לחיי משפחה ואמהות.

חברתך תצטרך להכריע אם גם היא רוצה ויכולה להכניס עצמה להתמודדות יומיומית זאת.

שאלת אם תפילותיה הן לשווא. לכל תפילה יש משמעות. ההשפעה של התפילה על נפש האדם, הרווח שהיא מקבלת מהתפילות והסיפוק הרוחני שהן מעניקות לצד הכוחות שהן נותנות לה – ברורים. אולם אין אנו יודעים מהי פעולתן של התפילות וכיצד הן משפיעות על העולם. גם אם נדמה לנו שה' לא "נענה" לתפילותינו זה בעינינו בלבד. איננו יודעים את דרכי ה' בעולם. גם מה שנראה לנו כדבר הטוב בעבורנו, לא תמיד הוא כזה. וגם התפתחות שנראית רעה ברגע זה, עלולה להתברר בעתיד דווקא כאחת הטובות ביותר שקרו לנו בחיים.

אנו מאחלות לחברתך המון כוחות נפש. כמו תמיד בהתנגשות בין ערכים, ההתמודדות וההחלטה אינם פשוטים,

אם חברתך רוצה להמשיך בתהליך הגיור, חשוב מאוד שתשוחח ותתייעץ על המשך הדרך. היא מוזמנת ליצור איתנו קשר באתר ונשמח לסייע.

חנה ושירה

הרבנית שירה ספיר היא עמיתה במכון למנהיגות הלכתית במדרשת לינדנבאום ע"ש סוזי ברדפילד, מורה ורכזת ב'עמי אולפני גיור'.

הרחבות:

ארגון רבני ורבניות בית הלל הוציא פסק הלכתי בנושא נטיות חד-מניות ומנחה להכיל ולקבל בקהילות את בעלי הנטיה ולא לדחות אותם. קריאה ולימוד של פסק זה, יכולים לתת לחברתך מבט על היחס בחברה היהודית והדתית לבעלי נטייה חד מינית.

ניתן לקרוא את הפסק במלואו בקישור הבא: http://upload.kipa.co.il/media-upload/beitHilel/18926293-4112016.PDF

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן