תשובה מקללות שקיללתי בליבי

קרובת משפחה אהובה מאד ויקרה לליבי פגעה בי מאוד ומתוך כאב גדול גדול יצאו ממני דברי הבל של קללות כלפיה וכלפי משפחתה. הכל נאמר בליבי והיא לא יודעת ומבושה שלי לעולם לעולם היא לא תדע.
אני מתביישת שהגעתי למצב של לקלל אותה. ולייחל שיהיה לה רע. אני כל כך מתחרטת. ולמרות שהיא מאוד פגעה בי, עכשיו אני מבינה את טעותי. איך בלב ייחלתי לקלל אותה?
מאז אני מתפללת וקוראת תהילים מתוך כוונה לברך אותם.
ולעצם החומרה, בן משפחה שלי חלתה לא עלינו באותו שבוע שקיללתי. וגם יש ממצא לא טוב בבריאותי.
אני קוראת כל יום תהילים מתוך חרטה. וגם בבקשה ותחינה שבת משפחתי הצאצא שלי לא חלתה חלילה בגללי. אני מיוסרת עד מאוד.
האם יש קשר בין המחלה לבין זה שקיללתי? זה מייסר אותי. אולי זה בא לפתחי?
אני מקווה שה' ברחמיו יסלח לי כי הייתי בפגיעה גדולה. אחרת בחיים לא הייתי חושבת לקלל.
אני מתחננת להכוונה טובה.

תשובה

יקרה שלום,

אני שומעת את הכאב הגדול שבו את שרויה. 

מאד ברור מדברייך שאת מתחרטת מאד על המילים שאמרת. כולנו טועים, וה' פתח לנו שערי תשובה.

זה נשמע שאכן את מתדפקת על שערי תשובה.

הרמב"ם מסביר שאדם הרוצה לחזור בתשובה צריך  לעזוב את החטא, לקבל על עצמו שלא לחזור על המעשה, להתוודות בפני ה' על חטאו. (הלכות תשובה לרמב"ם פרק ב הלכה ב)

 

האם מילותייך גרמו לייסורים שהעוברים עליכם? נסתרות דרכי ה', איננו יודעים על שום מה ה' מביא עלינו צרות וייסורים, ולא מוטל עלינו לחקור בדבר.

תפקידך לחזור בתשובה, נשמע מדבריך שכבר התחלת תהליך של תשובה. את כבר התחרטת ולא תחזרי על המעשה. 

לאחר ההשתדלות שלך לחזור בתשובה שלימה ולהתפלל, השאר בידי ה'.

חשוב להאמין שה' עושה הישר בעיניו והכל לטובה.

 

נהוג לעשות התרת נדרים לקראת ראש השנה ויום כיפור, אם לא עשית כבר אולי זה הזמן.

ישנם הנוהגים לומר לומר לאחר התרת נדרים את הנוסח הבא:

 

יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלהַי וֵאלהַי אֲבותַי, שֶׁכָּל הַקְּלָלות וְהָאֲרוּרִים וְהַנִּדּוּיִם וְהַנִּזּוּפִים וְהַחֲרָמות וְהַשַּׁמְתּות שֶׁקִּלַּלְתִּי או שֶׁאָרַרְתִּי או שֶׁנִּדִּיתִי או שֶׁהֶחֱרַמְתִּי או שֶׁשַּׁמְּתִּי אֶת עַצְמִי או אֶת אִשְׁתִּי או אֶת בְּנֵי בֵיתִי או אֶת אֲחֵרִים או אֲחֵרִים שֶׁקִּלְלוּ או שֶׁנִּדּוּ או שֶׁהֶחֱרִימוּ או שֶׁשִּׁמְּתּוּ אותִי או אֶת אִשְׁתִּי או אֶת זַרְעִי או אֶת בְּנֵי בֵיתִי, יְהִי רָצון מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלהַי וֵאלהֵי אֲבותַי, אֱלהֵינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ, שֶׁאַל יִשְׁלְטוּ בָנוּ וְאַל יַעֲשוּ רושֶׁם כְּלָל, וְכָל הַקְּלָלות יִתְהַפְּכוּ עָלֵינוּ לְטובָה וְלִבְרָכָה כְּדִכְתִיב וַיַּהֲפוךְ ה' אֱלהֶיךָ לְךָ אֶת הַקְּלָלָה לִבְרָכָה כִּי אֲהֵבְךָ ה' אֱלהֶיךָ:

 

ואחר כך העדה הקדושה יחזרו ויאמרו לו ג"פ בלשון הזה:

כֻּלָּם מֻתָּרִים לָךְ (לָכֶן), כֻּלָּם שְׁרוּיִים לָךְ (לָכֶן), כֻּלָּם מְחוּלִים לָךְ (לָכֶן), כְּשֵׁם שֶׁאֲנַחְנוּ מַתִּירִים בְּבֵית דִּין שֶׁל מַטָּה, כָּךְ יִהְיוּ מֻתָּרִים בְּבֵית דִּין שֶׁל מַעְלָה וְלא יַעֲשוּ שׁוּם רושֶׁם כְּלָל, וְכָל הַקְּלָלות יִתְהַפְּכוּ עָלֵינוּ לְטובָה וְלִבְרָכָה כְּדִכְתִיב וַיַּהֲפוךְ ה' אֱלהֶיךָ לְךָ אֶת הַקְּלָלָה לִבְרָכָה, כִּי אֲהֵבְךָ ה' אֱלהֶיךָ:

 

מאחלת לך ולכל צאצאייך רפואה שלימה ובריאות איתנה,

שתהיה שנה טובה ומתוקה, מלאה בברכה וכל טוב.

רחל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן