יש לי כתמים בלתי פוסקים מהמירנה, מה אפשר לעשות ?

אני אחרי 8 לידות ברוך ה' ורוצה לסיים עם הפרק הזה..בתודה לאל. שמתי לפני חודש טבעת מירנה ולא מפסיק כמעט כתמים..יש יום וחצי נקי ושוב דימום..יש דרך להתמודד עם זה כדי להיות טהורה?

 

תשובה:

שלום יקרה,

המירנה היא התקן הורמונלי שלאחר החדרתו ישנה תקופת הסתגלות ובה נשים רבות סובלות מכתמים. לאחר תקופת ההסתגלות לרוב הנשים מפסיקים הכתמים והן נהנות מוסתות קלות במיוחד, לעיתים אין להן ווסת כלל. חשוב להעיר שכל אישה מגיבה אחרת ושישנן נשים שהכתמים ממשיכים אצלן גם לאחר תקופת ההסתגלות. כתמים אלו שאת סובלת מהם אינם אמורים להיות מדאיגים אלא אם כן הם כבדים במיוחד ו/או אינך חשה בטוב. במצב שבו את אינך חשה בטוב או שהדימום גובר יש לפנות ליעוץ רפואי.

מבחינה הלכתית, לגבי הכתמים שיש לך וכעת וגם לגבי הדימום שיהיה בהמשך לאחר תקופת ההסתגלות, יש לדון האם הם אוסרים אותך או לא. ישנם מספר קריטריונים צריך לבחון על מנת להכריע בשאלה זו.

שאלה ראשונה שצריכה להישאל היא האם הכתם מלווה בהרגשה הלכתית.

שאלה שנייה היא האם מדובר בשטף או בהכתמה.

אם מדובר בכתמים ללא הרגשה הלכתית יש לדון בהם על פי כללי דיני כתמים.

ממליצה מאד לעיין בדיני כתמים באתר נשמת בקישור כאן.

עוד קישור שעשוי לסייע לך ובו עצות מעשיות כיצד לא להיטמא במציאות של הכתמות – כאן:

אם עדיין יש לך שאלות את מוזמנת לשוב ולפנות אלי

רחל וינשטיין

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן