מותר לקנות מכונת כביסה בתשעת הימים?

ידוע שלא קונים דברים גדולים בימי בין המיצרים.

האם ניתן לקנות מכונת כביסה? 

 

תשובה

שלום לך,

חז"ל למדו אותנו ש: "משנכנס אב ממעטים בשמחה" (תענית כו,ב). מעבר לכך שלא יוצאים לבילויים או מקיימים אירועי שמחה אנחנו גם מגבילים את המסחר שלנו (שולחן ערוך אורח חיים תקמד,כב) ובעיקר רכישות שגורמות לנו שמחה: "מראש חודש עד התענית ממעטים במשא ומתן ובבנין של שמחה"… (שם תקמא,ב). ובכלל זה רהיטים ומכשירים כגון מכונת כביסה.

אך, במקרים מסויימים הרכישה תהיה מותרת – אם יהיה הפסד ממון או חשש לנזק וכן במקרה של רכישה לצורך קיום מצווה.

הרב זאב וויטמן כתב באגרת לקהילתו (פרשת מטות-מסעי תש"ף) שבתקופה שלנו של קושי הפרנסה בעקבות הקורונה, מותר ואף יש בכך גמילות חסדים לרכוש כעת דברים שיביאו לפרנסתם של אנשים הצריכים לכך, גם בתשעת הימים.

 

לסיכום, רכישת מכשיר משמעותי לבית לרוב משמחת ולכן תהיה אסורה. אך, במקרה של צורך כדי למנוע הפסד (למשל, שהמכונה שברשותך התקלקלה ויש צורך לקנות חדשה כדי לכבס בגדי קטנים שייהרסו אם לא יתכבסו כראוי) או במקרה של מצווה שהרכישה תעזור בפרנסתו של אדם המתקשה בכך– יהיה מותר לרכוש את המכונה. 

 

בברכה,

רחל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן