יש לי תינוקת בת 3 חודשים, האם עלי לצום בט' באב כשההנקה מלווה בקשיים?

שלום,
ילדתי את בתי הבכורה לפני כ3חודשים.
ההנקה לוותה בחודש וחצי הראשונים בקשיים מרובים ועדיין ישנם קשיים, חלקם סביב חשש למיעוט חלב. התינוקת על הנקה מלאה ואני שואבת פעם ביום (בשינה הארוכה שלה) כדי לשמור על רמת חלב גבוהה. בנוסף, משקל התינוקת נמצא בטווח התחתון התקין (אחוזון 9) ואנו נמצאים במעקב רפואי סביב הנושא.
כיצד עלי לנהוג בתשעה באב בקרוב. 

(כמובן, אין לי שום דרך לדעת כיצד הצום ישפיע על החלב אך אציין שלפני הלידה צומות עברו עלי בקלות יחסית)

תודה

 

תשובה

שלום וברכה ורוב ברכות על הולדת הבת הבכורה, בע"ה זו הקטנה גדולה תהיה!

אני מסיקה משאלתך שאת מתחבטת אם עליך לצום בתשעה באב בתור מיניקת. כשעל ההנקה עצמה נלווים לדבריך חששות וסיכונים המתבססים על ה"בולטין" של בתך הקטנה: הבת במשקל נמוך הכולל מעקב רפואי וכן, יש בעיה של מיעוט חלב המחייבת אותך לשאוב גם בלילה (ולא מאפשרת דילוג על חלק מן ההנקות מה שהיה עשוי לחזק גם אותך במקרה של צום).

כידוע, מבין ארבעת צומות החורבן (צום גדליה, עשרה בטבת, שבעה עשר בתמוז ותשעה באב) החמור מכולם הוא תשעה באב שהוכפלו בו הצרות. צום זה הוא היחיד מן הארבעה שמתחיל מן הערב. נחלקו הפוסקים באשר למקור התוקף של הצום. יש מהם שסברו שמדובר בתקנה המבוססת על קבלת העם, ויש שסברו שזו תקנה קבועה אבל היו שראו בו צום מדברי נביאים שתוקפו חמור יותר וכדאורייתא. להלכה נראה מהשולחן ערוך שמדובר בצום מדרבנן ומכאן קבע הב"ח ש"במקום חולי לא גזרו חכמים". כלומר, שחולים לא נכללו באיסור דרבנן זה של צום, גם ביחס לתשעה באב (ב"ח, או"ח תקנד, ס"ק ב). 

אמנם, לא ברור שמינקת נחשבת לחולה מעצם העובדה שהיא מיניקה ונהגו להחמיר בתשעה באב שגם נשים שמיניקות צמות וכמובא בשולחן ערוך במפורש. אולם, במקרה שלך, יש שתי סיבות להחמיר שלא לצום, מיעוט החלב והתפתחות התינוקת- הבת. וכיוון שהיא תלויה בהנקה באופן מוחלט וקיים סיכון שהחלב יתמעט (גם אם לא מיידית, בהמשך) ובתינוקת כה קטנה הסיכון גדול יותר. 

לכן, לדעתי את פטורה מן הצום הזה השנה, שהוא מדרבנן ולא גזרו במקום של ספק סכנה כפי שלא גזרו במקום של חולי.

אוסיף שהרב רבינוביץ' ז"ל פסק בכלליות ש"משום צער התינוק אין למניקת לצום בתשעה באב" (שיח נחום, לו). והוא פסק כך בכל מיניקת וקל וחומר למצב שלך כפי  שאת מתארת.

בהצלחה רבה

לשנה הבאה בירושלים הבנויה

מיכל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן