הנקה של תינוק חולה בן 11 חודשים בצום ט' באב

שלום אני מניקה את התינוקת שלי בת 11 חודשים. כרגע אני מניקה אותה בערך 5-6 פעמים ביום כי היא קצת חולה. במצב רגיל אני מניקה אותה 3 פעמים ביום ומעבר לכך היא אוכלת אוכל רגיל. למיטב ידיעתי עד גיל שנה תינוקות ממשיכות לקבל ערך תזונתי מההנקות ולאחר מכן מקבלים את כל התזונה הדרושה מהמוצקים שאוכלים. אשמח לדעת מה המשמעות עבורי – בנוגע לתשעת הימים ואכילת בשר וגם בנוגע לצום ט׳ באב. תודה רבה ורק טוב

 

תשובה: 

שלום יקרה,

 

באופן עקרוני ההלכה היא שאשה שמניקה חייבת לצום בתשעה באב בניגוד לשאר צומות החורבן, כך נפסק בשולחן ערוך תקנ"ד סעיף ה'.

 

ישנם פוסקים שמקילים בעניין מניקה שהתינוק שלה ניזון מהנקה בלבד ואומרים שאינה חייבת לצום בתשעה באב. כך למשל הרב רבינוביץ' בספרו שיח נחום (תשובה לו).

מצד אחד לפי התיאור שלך ביתך כבר עברה את השלב הזה. אך מן הצד השני אם היא חולה וכרגע היא לא אוכלת וניזונה מהנקה בלבד יש מקום להשוות את הדין למקרה של תינוק קטן שרק יונק.

 

נראה לי שאם הבת שלך תבריא לגמרי לפני הצום יהיה עלייך לצום, אך אם היא עדיין חולה יהיה נכון שלא תצומי על מנת שתוכלי להניק אותה בצורה מיטבית והיא תוכל להבריא כמה שיותר מהר.

 

לגבי אכילת בשר בתשעת הימים, אם את מרגישה שהימנעות מאכילת בשר ממעטת את כמות החלב שלך את יכולה לאכול בשר. (משנה ברורה שם סקס"ד)

 

בעז"ה שתהיה רפואה שלימה לבתך, שנתבשר בשרות טובות ונזכה לגאולה שלימה במהרה.

 

רחל וינשטיין

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן