על מה אצטרך לוותר כאישה חילונית אם אתחתן עם גבר חרדי?

התאהבתי במישהו חרדי (אני חילונייה) ורציתי לדעת על איזה דברים אצטרך לוותר מהחיים שלי כדי שהקשר יצליח ? 

תשובה:

שאלת סוד ההצלחה בקשר בין בני זוג היא שאלה שבני אדם מתעסקים בה מאז ומעולם. 

ברוב המקרים בהם בני זוג נמצאים בקשר של אהבה הדדית – כשהשאיפה היא למסד את הקשר בחיי נישואין וחיי משפחה – ההנחה היא שמתקיים ביניהם עולם ערכים משותף, ושפה משותפת. אלה נחומים לפחות ביחס לשאלות מהותיות בחיים, ולא רק בשאלות איפה נרצה לגור, מה אנחנו אוהבים לאכול ואיזו מוסיקה לשמוע. אין זה אומר כמובן שאנשים בעלי השקפת עולם שונה ואולי גם הפוכה לא יכולים להינשא ולחיות בשלום ואהבה ולהתגבר על מכשולים.

אך האתגר הוא גדול מאד וההתמודדויות לא פשוטות. בכל זוגיות צריך תשתית של תקשורת טובה, התחשבות הדדית, אווירת כבוד ויכולת גישור על פערים. בכל זוגיות התכונות האישיות של שני הצדדים חשובות להצלחה, על אחת כמה וכמה במקרה ששני הצדדים באים מעולמות שונים וערכים מתנגשים.

השוני בדרך החיים יוצר פעמים רבות אינספור התלבטויות, מריבות וחיכוכים שהופכים את החיים המשותפים לכמעט בלתי אפשריים. כאמור כמעט, ולא לגמרי בלתי אפשריים. 

שאלת מה שונה בין חרדי לחילוני. ההבדלים גדולים: אורח החיים הדתי כרוך בין השאר בשמירת שבת וחגים, כשרות וטהרת משפחה. השבתות והחגים הם ימים עם איסורי מלאכה, שימוש בחשמל ונסיעה, על כל המשתמע מכך. הלכות כשרות דורשות חשיבה מתמדת מי אוכל מה ואיפה. שמירת הלכות חיי אישות ומשפחה הא מורכבת ומשפיעה מאוד על שגרת החיים הזוגיים. ומה עושים בסוגיית חינוך הילדים? כל אלו ועוד, הם נושאים שיש לשוחח עליהם ואף להגיע להסכמה לגביהם.  

אי אפשר לדעת לפני שמתחתנים עם מה יצטרכו בני זוג להתמודד לאורך השנים. בוודאי יהיו אתגרים אישיים ומשפחתיים שאין לחזות אותם. 

ולכן, לפני שאת מפתחת ציפיות, בדקי היטב אם הוא מבין במה מתבטאת החילוניות שלך ואם את מבינה במה מתבטאת הדתיות שלו.

במערכת זוגית בה אחד מבני הזוג מנסה לשנות את השני לא תיוצר יציבות שהיא כה משמעותית להצלחת החיים המשותפים. השאלה היא כמה עז הרצון שלכם לבנות חיים משותפים, כמה יציבה האהבה ביניכם – כך שמצד אחד תצליחו לעשות מקום האחד לאורח החיים של השני, ומצד שני לא תאבדו את עצמכם ואמונתכם מתוך ויתור יתר.

אמנם, הוויתורים משני הצדדים הם גדולים מאד. לכן, הייתי ממליצה להיכנס לאתר של ארגון "התקשרות זוגית" ארגון המסייע לזוגות מעורבים, דתיים וחילונים ולשמוע מכלי ראשון זוגות המתמודדים עם המציאות הזו. כך תוכלי להתרשם מהסיפורים ולשאול את עצמך האם ברצונך להיכנס למערכת יחסים כזו או לא. 

הרבה ברכה וטוב,

יפית

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן