מה הרעיון שמאחורי צניעות, ומדוע יש הקפדה על אורך חצאית ושרוול?

שלום רב!

כחלק מתהליך התחזקותי עולות הרבה שאלות בנושאים שונים, הנושא העיקרי הוא צניעות.

רציתי לדעת לעומק מהו הטעם לצניעות (אם אפשר לתת דוגמאות זה יהיה מצוין)

בנוסף, אשמח לשמוע מדוע יש חיוב ללכת עם חצאיות שמכסות את הברך וחולצות שמכסות את המרפק (אני הולכת עם חצאיות מעט מעל הברך וחולצות קצרות ועדיין מרגישה צנועה)

תודה רבה!

תשובה

שלום לך,

קודם לכל רציתי לחזק ולעודד אותך להמשיך לשאול שאלות! אין התקדמות אנושית והתפתחות מחשבתית ללא שאילת שאלות. אך יש לדעת שבנושאים רבים הקשורים באמונות ודעות אף שנדע לנסח את השאלה ולהצביע על הקושי, התשובות לא יספקו אותנו. אז מה עושים? יש דרך שלי אישית הועילה להתפתחות וגיבוש עולמי האמוני: לעולם לא להפסיק לשאול ובד בבד להפנים שלא אקבל תשובות על הכל! להתחזק בהבנה שיש דברים שהם נשגבים מבינתי מלרדת לעומקם, לשורשם או למקורם הגבוה 'כי שם הערפל אשר בו האלוקים'. מצד אחד יש חובה דתית להבין את העולם והתורה בשכלנו עד כמה שנוכל, ומצד שני יש  להרפות במקום בו אין לנו הבנה ושבו מתחילה האמונה התמימה.  נדמה לי ששאלת הצניעות נמצאת בתפר שבין מה שמובן לנו בשכלנו לבין מה שלא. שאלת הצניעות היא שאלת מפתח בהבנת הדינמיקה הפנימית של ההוויה הדתית ואני מאמינה שאין ניסוח אחד של תשובה מעמיקה ושאין תבנית אחת שיכולה להסביר את כל השאלות בנושא. מדובר בעניין אישי ואינטימי ואני חשה שבלדבר על צניעות בגלוי יש משום חוסר צניעות, אך 'תורה היא ולימוד היא צריכה' לכן אשתדל להציע לך מספר נקודות מבט. אציין שבהקשר לפן ההלכתי בדבר אורך חצאית, שרוול וכדו' קיים מנעד הלכתי, בתוך ההלכה האורתודוקסית, תוכלי לגלות את המנעד הזה באמצעות ספרי הלכה שונים ובאתר ספריית אסיף כאן.

לאחר הקריאה, עלייך לברר עם מה את מרגישה צנועה, מה לא חונק אותך ואת אישיותך, ומה מונע ממך להמשיך ולהתקדם בעבודת ה'.

בכל כוחות החיים יש שורש של קדושה. ושאלת הבגדים היא לא שאלה של מה בכך ואין לזלזל בה.

השאיפה לבחור בבגד שאיתו תרגישי שאת באה לידי ביטוי, גם היא מקורה בקדושה.

 

כמו כן השאלה במי מהמין השני מותר לי לגעת ומתי, גם היא נובעת מכח עצום של חיים שהקב"ה נטע בנו כבני אדם בשר ודם, הן לחיים של זוגיות וקרבה והן להמשכיות. אין זו דרכה של תורה לחיות חיי פרישות או לטשטש את גופנו, אולם בד בבד, התורה מלמדת אותנו שיש דברים שרק מתוך אינטימיות והסתרה נוכל להגיע לדרגה של קדושה ועלייה רוחנית. בבגדים – כח של גילוי והסתרה וביחסים בין המינים, התקדשות וברית הבונים אהבת אמת.

בכלל, הייתי מציעה לעסוק פחות במה ש"אסור" ויותר במה שיפה וטהור ומעצים את הנפש. ללמוד מהי הדרך לדבוק במידות טובות, להצניע לכת בכל דרכינו כדי שלא להיות אנשים גסים, פרועים, פרוצים, לזכור תמיד שנבראנו בצלם אלוקים, וכך כל אדם,  ומכאן עליי לכבדו מאד ולא לפגוע חלילה בגופו או ברגשותיו.

דרך נוספת לברר לעצמך שאלות בנושא צניעות זה להתבונן בנשים או אנשים שאת מעריכה, לראות כיצד הם מתנהגים, כיצד הם לבושים, האם את שואפת להידמות להם? במה? ואיפה את משאירה מקום לאישיות ולביטוי הנשמתי שלך.

מצרפת לך לינקים למאמרים מאירי עיניים בנושא הצניעות,

עלי והצליחי בחיפושך,

בברכה

יפית

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן