גיוס בנות דתיות לצה"ל

שלום,

רציתי לשאול לגבי גיוס דתיות.

הגיע אליי הצו הראשון ( בתהליך הצבא) ואני ממש מתלבטת האם ללכת . מצד אחד אני מרגישה שבאמת בצבא אצליח למצוא מקום יותר משמעותי לתרום מאשר בשירות. הכיוון שלי היה ללמוד רפואה וכן בעזרת ה להמשיך עם זה כמקצוע בחיים. שאלתי היא האם יש היתר לגיוס בת דתיה?.

ב"ה הזדמן לי בחיי לעבוד עם המון תחומים אשר השירות הלאומי מאפשר לנו ( חינוך, הדרכה,טיולים, נוער ועוד) ורציתי משהו שבאמת יהיה לעתיד שלי.

אשמח לדעת את האיסורים / ההיתרים (אם יש ) ההלכתיים לעומקם.

תודה רבה!

 

תשובה:

שלום לך,

שירות לאומי ושירות צבאי זוהי חובה וזכות לכל בת הרואה עצמה חלק מהחברה במדינת ישראל. במשך שנתיים או שלוש בנים ובנות מקדישים את זמנם למען הכלל והחברה. ולכן בראש וראשונה השאלה צריכה להיות: היכן צריכים אותי ואת כשרונותי? ופחות איפה כדאי לי לשרת כדי שיעזור לי בהמשך. ועם זאת, חשוב מאד לשרת במקום בו עשייתך תהיה מתוך שמחה ותחושה שאת תורמת ונתרמת. רק כך מתאפשרת עשייה אמיתית מכל הלב. שירות משמעותי הוא אתגר ואף שליחות הן בצה"ל והן בשירות הלאומי במיוחד שצורכי העם מרובים ואתגרי הביטחון והחברה זקוקים לידיים מסורות ולב נכון לתת את תרומתם.

כשייכת לרבני ורבניות בית הלל, אני שותפה לפסיקה ההלכתית של בית הלל שאין איסור הלכתי לבת, דתית ושאינה דתית להתגייס לצבא ההגנה לישראל. מצורף לעיונך לינק למסמך השלם שפורסם על ידי בית הלל.

יחד עם זאת, האתגר העומד מול בת דתית הבוחרת להתגייס הוא גדול משום שבמכלול השיקולים עומדת גם הדרישה לשמוע בקול ה' וללכת בדרכה של תורה.

הבחירה להתגייס לצבא כבת דתית תלויה בשיקולים רחבים מאד, לאו דווקא הלכתיים ותלויה בתנאים השוררים במקום בו את משרתת ובאופייך.התורה מקפידה מאד על שמירת טהרת מחנה ישראל (דברים כג) הן בפרמטרים מוסריים והן ברוחניים. תנאי שירות המאפשרים שמירה על כללי הצניעות ועל הרמה הרוחנית של הבת צריכים להוות שיקול בבחירת מקום השירות. על מי שבוחרת לתרום למדינה ולחברה לדאוג לכך שהיא לא תינזק מבחינה אמונית, הלכתית או מוסרית, ואף תוכל להמשיך לגדול בתורה ובאמונה ולהתפתח באישיותה וביכולותיה.

ישנם מקומות ותפקידים שיוצרים מצבים מאד מאתגרים עבור אישה יראת שמים, ולכן נשים רבות תבחרנה לא לשרת במקומות אלה. שרות במסגרת קבוצה דתית והומוגנית עשוי להיות אפשרות משמעותית ומועילה עבורן. אולם עבור נשים אחרות התמודדות עם מציאות מאתגרת מבחינה דתית עשויה להיות גורם חיובי המביא לידי התפתחות והתחזקות דתית, והן עשויות להוות דוגמא לאחרות, ולקדש שם שמים במעשיהן. על כל אישה לשקול היטב את השאלות הללו, מתוך היכרות עם אישיותה וכוחותיה.

יש לציין שתהליכים שונים בשנים האחרונות, הכוללים שינויים משמעותיים גם בצבא, יצרו תנאים המאפשרים לבנות דתיות לשרת שירות צבאי ראוי ומתאים לעולמן הרוחני.

ואסיים בהמלצה אישית – במידה ותחליטי להתגייס חשוב מאד שתיקחי שנה במדרשה או במכינה להתחזקות אישית, רוחנית ומנטלית,ללימוד תורה וליצירת ערוצי התקשרות עם דמויות חינוכיות תורניות שילוו אותך לאורך השירות.

אין לי ספק שתעשי את הטוב ביותר בכל אשר תבחרי והשרות ודאי לא יעכב את כל חלומותייך להמשך דרכך

עלי והצליחי,

הרבנית יפית קליימר

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן