האם צריך ליטול ידיים אחרי מגע בגוף

שלום לרבניות, שאלה אולי קצת מצחיקה לגילי אבל בכל זאת אני חוזרת בתשובה כבר כמה שנים ולא קבלתי מענה חד משמעי על השאלה הזאת (לפחות לא באינטרנט )

האם אישה צריכה ליטול ידעים לאחר שהיא נוגעת בעצמה ?

 

התשובה

שלום 

תודה לך על האמון שהבעת ב"משיבת נפש" לענות על שאלתך.  

לשאלתך: 

למרות השם המשותף – נטילת ידיים – בעצם ישנם הבדלים הלכתיים בין הסוגים השונים של הנטילה. כלומר, יש מצבים שונים שבהם נדרש אדם ליטול את ידיו, באופנים שונים, ולמטרות שונות.

השולחן ערוך מפרט את המקרים השונים בהם זקוק האדם ליטול את ידיו במים (שו"ע או"ח ס"ד). בהכללה, ניתן לחלק את הסיבות לנטילת ידיים לשלוש:

א. רוח רעה ורוח רעה שיש בה משום טומאה (קם משינה, יוצא מהשירותים, גוזר ציפורניים וכד)

ב. נגיעה במקומות מלוכלכים (כשהידיים מלוכלוכות בהקשר הגוף – חולץ נעליו, נוגע בכינה, נוגע במקומות מכוסים בגופו וכד').

ג. ניקיון מלכלוך (כשהידיים מלוכלכות שלא בההקשר הגופני – כדוגמת בוץ).

להלכה: בשעת הקימה בבוקר ולפני סעודה יש ליטול ידיים מכלי ולברך ("אשר קידשנו… על נטילת ידיים").  בשונה מכך, לאחר יציאה מהשירותים או נגיעה במקומות המכוסים אין מברכים. לכתחילה עדיף ליטול ידיים מכלי, אבל בדיעבד גם אם רק שטפת ידיים מתחת לברז יצאת ידי חובה. 

ישנן גישות שונות ביחס לסיבה לנטילת הידיים בבוקר – הרא"ש אומר שמטרתה היא שמירה על ניקיון הגוף שמא נגע במקומות לא נקיים (הרא"ש על מסכת שבת פרק ט' סימן כג), רשב"א אומר שהנטילה היא הודאה כללית לקב"ה כדוגמת הכהנים שהיו נוטלים ידיים בבוקר (שו"ת הרשבא חלק א' סימן קצא). ישנה גישה קבלית לפיה נטילת ידיים מסלקת רוחות רעות, כלומר- היא מבדילה בין אדם ישן שנחשב כמת, לבין אדם ער וחי. השולחן ערוך פוסק להלכה כי בבוקר לאחר שהתפנה יטול ידיו בכלי ויברך. (שולחן ערוך אורח חיים סימן ד').

נטילת ידיים שלפני אכילת לחם קשורה לטומאת כהונה, ולנקיות לקראת הברכה על הפת (תלמוד בבלי מסכת שבת דף יג עב, מסכת חולין דף קו עא ורשי שם, מסכת ברכות דף נג עב ורשי שם, משנה ברורה סימן קנח סקא).

בשונה מסיבות הקשורות להודיה לקב"ה כדרך הכוהנים או הסרת הטומאה, התקנה ליטול ידיים לאחר שנוגעים במקומות המכוסים בגוף היא משום שיכולה להיות שם ליכלוך וזיעה (ילקוט יוסף סימן ד סעיף מו).  ולכן הנטילה תהיה ללא ברכה ובדיעבד ללא כלי.

מסיבה זו, כשאישה נוגעת בעצמה במקומות המכוסים היא צריכה ליטול ידיים ללא ברכה לאחר מכן. לכתחילה כדאי ליטול עם כלי אם ניתן, אבל בדיעבד את יוצאת ידי חובה גם אם שטפת ידייך מתחת לברז. 

 

בברכה, שירה

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן