אני רוצה לתת צדקה כדי לרומם את נפשי. כמה לתת ולמי?

הייתי רוצה לתת צדקה בכדי לרומם את נפשי. כמה עליי לתת? ולמי?
האם תוכלו לכוון אותי?
קראתי שצדקה עוזרת מאוד לחבר אותנו לשורש נפשינו בעיקר אם עברנו המון בחיים.

 

תשובה:

שלום יקרה,

מצוות צדקה אכן מרוממת את הנפש  כפי שאמרת. היא פותחת את הלב ודורשת מאיתנו לראות את האחר ולחשוב על צרכיו.

חשוב להדגיש שמעבר לכך שמצוות צדקה היא מרוממת, היא תומכת בעניים ויוצרת חברה מתוקנת והיא אחת המצוות שנצטווינו בתורה.

הקב"ה מצווה לדאוג לאביון, לא להתעלם ממנו ולפתוח לו את ידינו:

כִּֽי־יִהְיֶה֩ בְךָ֨ אֶבְי֜וֹן מֵאַחַ֤ד אַחֶ֙יךָ֙ בְּאַחַ֣ד שְׁעָרֶ֔יךָ בְּאַ֨רְצְךָ֔ אֲשֶׁר־יְקֹוָ֥ק אֱלֹהֶ֖יךָ נֹתֵ֣ן לָ֑ךְ לֹ֧א תְאַמֵּ֣ץ אֶת־לְבָבְךָ֗ וְלֹ֤א תִקְפֹּץ֙ אֶת־יָ֣דְךָ֔ מֵאָחִ֖יךָ הָאֶבְיֽוֹן: כִּֽי־פָתֹ֧חַ תִּפְתַּ֛ח אֶת־יָדְךָ֖ ל֑וֹ וְהַעֲבֵט֙ תַּעֲבִיטֶ֔נּוּ דֵּ֚י מַחְסֹר֔וֹ אֲשֶׁ֥ר יֶחְסַ֖ר לֽוֹ: (דברים ט"ו ז-ח)

הקב"ה קורא לנו להיות קשובים לאחינו ולצורכיהם, ולבנות חברה שכך נוהגת. כך גם השולחן ערוך, כאשר מתייחס למצוות צדקה, מסביר שיש מצווה לתת צדקה ואיסור להעלים עין מכאבו של העני. (שולחן ערוך יו"ד רמ"ז א)

מצוות הצדקה היא גם אחת הדרכים להידבק במידותיו של הקב"ה, להשפיע חסד על הסביבה כפי שהקב"ה מיטיב עם ברואיו.

 

לגבי שאלותיך המעשיות:

כמה ראוי לתת?

בעניין הסכום שראוי לתת השולחן ערוך מסביר שבאופן אידיאלי נותנים לעני די מחסורו, אך כמובן שהדבר בדרך כלל אינו אפשרי. אם כן הוא מורה שיש לתת סכום שנע בין עשירית מההכנסה שלנו לבין חמישית מההכנסה. (שם רמ"ט  א)

למי ראוי לתת?

ישנם כמה כללים הקובעים מי קודם במצוות הצדקה. יש כלל הקובע עניי עירך קודמים, כלומר ראוי לתת בראש ובראשונה לעניים שקרובים אלינו. קרבה זו יכולה להיות קרבה משפחתית או קירבה גיאוגרפית, זו יכולה להיות אפילו קירבה נפשית. (שם רנ"א)

כלומר שראוי לתת קודם כל לנזקקים הסובבים אותנו. בהמשך לאמירה זו אם תרצי לתת צדקה לארגון, את יכולה להעדיף ארגון המייצג ערכים שקרובים לליבך.

כלל נוסף שראוי לתת עליו את הדעת היא מידת העוני ממנה סובל העני. אם אדם רעב ללחם יש לעשות מאמצים לסייע לו. (שם רנ"א ז)

ישנם הנוהגים לתת צדקה כאשר הם מתפללים, ובמיוחד כאשר מתפללים על עניין מסוים. אנו קוראים לקב"ה למלא את מבוקשינו ולראות את כאבינו כפי שאנו עושים במעשה של נתינת הצדקה.

מקווה שהתשובה תסייע לך בהחלטותייך, מוזמנת לפנות תמיד.

רחל

 

לעיון נוסף במצוות צדקה: https://www.yeshiva.org.il/midrash/7238

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן