האם מותר לי להניק את התינוק שלי בזמן השבעה על אבי?

 

שלום. אני אם לתינוק בן 8 חודשים. מניקה באופן מלא ( לא נותנת תחליפי חלב). בחודשיים האחרונים החל לאכול פירות וירקות. עוד לא לגמרי מסודר וגם עדיין לא שותה מים מבקבוק. כך שבעצם השתייה שלו כרגע היא רק חלב אם.

לפני מספר שעות אבא שלי נפטר ואני מחכה לבוקר שאחיי יחלו בסידורים להלוויה. אני לא יודעת מה לעשות. האם מותר לי להניק בזמן שאני בהמתנה להלוויה? האם מותר לי להניק בשבעה? איך אוכל להניק אם עליי להישאר בבית הוריי?? אנא עזרתך

 

תשובה:

ברוך דיין האמת,

טוב שאת פונה לשאול בענייני אבלות, אנחנו כאן לסייע ואם יש שאלות נוספות את מוזמנת לפנות.

את יכולה להניק גם בזמן ההמתנה וגם בזמן השבעה.

אבל אסור בשמחה ולכן נפסק שלא יקח תינוק לחיקו, אולם איסור זה הוא כדי שהתינוק או הפעוט לא יביאו את האבל לידי צחוק וקלות ראש בשבעה. אין שום איסור על הורים לטפל בילדיהם ולכן אם יש צורך של הילד בקרבה גופנית בוודאי שמותר לטפל בו לחבקו ואף להרימו. יש עדיפות להרים ולטפל בילד בחדר צדדי אם ניתן.

בוודאי ובוודאי שהנקה מותרת!

בהרחבה אני מצרפת לך מקורות וציטוטים למקרה שתזדקקי להם. מותר לך ללמוד נושא זה באבלות כיוון שלא נאסר לימוד תורה של הלכות אבלות בשבעה.

אנחנו כאן בשבילך בכל שאלה נוספת שיש לך,

מן השמיים תנוחמי

יעל שמעוני

 

הרחבה:

לגבי משחק עם תנוקות ופעוטות פסק השולחן ערוך יורה דעה הלכות אבילות סימן שצא סעיף א:

אבל אסור בשמחה; לפיכך לא יקח תנוק בחיקו כל שבעה, שמא יבא לידי שחוק.

 יסוד פסיקה זו הוא מהגמרא במסכת מועד קטן (כו:)

אמר רב פפא תנא באבל רבתי אבל לא יניח תינוק בתוך חיקו מפני שמביאו לידי שחוק ונמצא מתגנה על הבריות.

כפי שנראה מההקשר של הגמרא והשו"ע לא מדובר על טיפול בילד ובוודאי שלא על הנקה. אלא משחק ושמחה עם ילד.  דברים מפורשים בנושא זה נכתבו על ידי הרב עובדיה יוסף בספרו חזון עובדיה כרך ב סימן שטו האבל אסור בשמחה – וכך הוא כותב:

"האבל אסור בשמחה לפיכך לא יקח האבל תינוק לחיקו כל שבעת הימים, מפני שמביאו לידי שחוק. ואם הוא תינוק שיש לו געגועים עליו, ואם לא יקחנו יבכה ויצטער, מותר לקחת אותו זמן מה עד שירגע, ואם אפשר יעשה זאת בחדר שאין שם בני אדם אחרים".

בהערה שם מוסיף הרב עובדיה וכותב:

"מפני שהוא מביאו לידי שחוק, "ונמצא מתגנה על הבריות", משמע שאין איסור בעצם. והיינו משום שאין ברצונו ובכוונתו לשמוח ולשחק…. ומיכל מקום אם התינוק בוכהף ואפשר לאבל להכנס עם התינוק בחדר שאין שם בני אדם מוטב לעשות כן".

 לכן בהנקה שמדובר על טיפול והאכלה שאין בה צד של הבאה לידי שחוק. וכן כיוון שבדרך כלל גם מניקים בחדר צדדי אין שום איסור בכך.

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן