איך אוכל להבין חלום מבלבל?

אחותי התאומה בהריון, חודש 5

בעת ששהתה אצל אימי מספר ימים, החלקתי מהצפה, ופחדתי שתגיע אלי שמא תחליק גם היא.

לאחר כמה שעות ישנתי צהריים וחלמתי שהיא מתקלחת ואני נכנסת להתפנות, השירותים מלוכלכים מווסת שלה ואני מתלוננת בפניה שתשים לב אך זו אומרת שככה זה בווסת בזמן ההריון.

כל השיחה התנהלה ברוח טובה ובידיעה שזה הגיוני לחלוטין שהיא גם במחזור וגם בהריון – כאילו מאין משהו מיוחד שקורה בהריון אך לגיטימי ולא מסוכן.

כשתעוררתי לקח לי כמה זמן להבין שזה היה חלום.

יודעת שחלום על מחזור / הריון אלו חלומות טובים, השאלה אם החלום נובע מהפחד שלי שתיפול או תפגע בבטן, או שיש פירוש אחר/נוסף

 תודה

שנה טובה

תשובה:

שלום וברכה,

בשעה טובה על הריון אחותך. ניכר שאת דואגת לשלומה ולשלום העובר.

חז"ל התייחסו לחלומות באופן שאנחנו מוצאים גם בפסיכולוגיה, שמאורעות ומחשבות היום משפיעים על מה שאנחנו חולמים עליו בשינה – "אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן אין מראין לו לאדם אלא מהרהורי לבו" (מסכת ברכות, נה עמ' ב). משאלתך ניכר שאת בעצמך מקשרת בין ההצפה לחלום ולכן הגיוני בהחלט לומר שהחלום משקף את החשש שלך.

מהמשך הגמרא (שם) אנחנו לומדים שאפשר להתייחס לחלום בשני אופנים. אפשרות אחת היא לפי דברי חז"ל "כל החלומות הולכים אחר הפה", כלומר שאנחנו יכולים לכוון לאן לקחת את החלום, מה הפירוש עבורנו ובאופן פסיכולוגי זה משפיע עלינו ועל מה שקורה לנו. בהמשך הגמרא שם מביאים חז"ל רשימה ארוכה של דברים ומקרים שאדם רואה בחלום ומה פשרם כאשר הם בעצם מדגימים לנו כיצד ניתן לפרש כל דבר בחלום כדבר טוב. את יכולה להתייעץ עם מישהו קרוב אליך כיצד לפרש את החלום הספציפי שלך לטובה.

אפשרות שניה היא להתעלם מן החלום, שכל עוד אנחנו לא מפרשים אותו אין לו משמעות, כפי שלומדים שחלום שלא מפורש הוא כאגרת שלא קראו אותה. (מסכת ברכות שם). כלומר, שאין לבשורה שבתוך האגרת השפעה עלינו כל עוד לא פתחנו אותה.

אם את מרגישה שהחלום בכל זאת מטריד את מנוחתך והעצות הנ"ל לא מספיקות, תוכלי לעשות "הטבת חלום". יש לאסוף שלשה גברים שמכירים ואוהבים אותך (שיהיו לך כבית דין) ואת אומרת בפניהם את נוסח ההטבה. (שולחן ערוך אורח חיים סימן רכ, סעיף א). ההטבה מופיעה בחלק מן הסידורים וכן תוכלי לראות אותו בקישור למטה.

והעיקר לשמוח על ההריון, להתפלל שאחותך והעובר יהיו בריאים ושהכל יעבור בע"ה בטוב ובשלום.

בשורות טובות ושנה טובה,

רחל

הרבנית רחל ריינפלד- וכטפוגל היא רבנית בית הספר בתיכון אור תורה רמות

קישור להטבת חלום:

http://www.kipa.co.il/%D7%A9%D7%90%D7%9C-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%91/%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%97-%D7%94%D7%98%D7%91%D7%AA-%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%9D/

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן