האם כוסות זכוכית שאני מעטרת עם הילדים יכולים לשמש גם עם בשר וגם עם חלב?

אני יודעת שזכוכית יכולה להיות גם עם בשר וגם עם חלב,
האם כוסות זכוכית שאני מעטרת עם הילדים עם צבעי זכוכית עדיין יכולים לשמש גם וגם או שזה הופך אותם להשקיע/חלבי לבד
?
תודה רבה רבה

התשובה:

שלום וברכה,

תודה על פנייתך.

לפי הפסיקה הספרדית על סמך השולחן ערוך אכן מותר להשתמש בכלי זכוכית למאכלים בשריים וחלביים כאשר מקפידים על שטיפה יסודית בין שימוש לשימוש. וכך פסק הרב עובדיה יוסף. למרות פסיקת השו"ע ישנם לא מעט פוסקים ספרדים המחמירים בעניין זה, כך שזה תלוי במנהג המשפחה ועל פי מי אתם פוסקים. (ראי בלינק הרחבות בתשובה אחרת שכתבתי בעניין זה:  ( https://www.meshivat-nefesh.org.il/questions/#toggle-id-33 ).

אני מבינה משאלתך שאתם נוהגים להשתמש בכלי זכוכית לבשרי וחלבי. גם למי שאינו נוהג כך, השימוש בכוסות זכוכית קל יותר, כיוון שנדיר מאד ששמים משקים חמים בכלל, ומשקים חמים בשריים או חלביים בפרט בתוך כוסות זכוכית (שאינם מאגים המיועדים לשתייה חמה). העיטור לא אמור לשנות דבר לעניין זה ועל כן תוכלי להמשיך כמנהגך.

מנגד, למי שאינו נוהג להשתמש בכלי זכוכית לשני סוגי המאכלים, למרות שדין כוסות קל יותר, עדיין יש מקום להחמיר שלא במקום צורך לנהוג לפי היתר זה. זאת מכיון שכלי זכוכית וכוסות זכוכית הינם זולים מאד בימינו ולרוב מתאפשר לאדם לקנות סטים נפרדים, ובכך לשמור על הפרדת כלים ברורה כדי שלא להתרגל לשימוש כפול בכלים.

בברכה,

רחל

הרבנית רחל ריינפלד –  וכטפוגל  היא מורת הלכה ורבנית בית הספר בתיכון אור תורה רמות

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן