איך אוכל לדעת שמי שאני אוהבת הוא הזיווג האמיתי שלי?

שלום

אני מקווה שאצליח לנסח את השאלה בצורה נכונה כך שאוכל לקבל תשובה מספקת.

אני בזוגיות כבר 3 חודשים בערך, טוב לנו ביחד וכיף. תמיד כיף לנו. הוא תמיד מאוד אופטימי לגבינו .. עוד ממש לפני שיצאנו , בעוד שאני בהתחלה חשבתי שלא ילך כי הוא לא דתי כמוני ואז אחרי שיחה על זה הבנו שיש מצב שכן נצליח לבנות בית ששנינו רוצים. בגלל האהבה

מזה אני פוחדת. טוב לנו יחד

שנינו רוצים בקשר הזה (הוא יותר כי הוא תמיד רצה בנו והוא תמיד האמין שיצליח בינינו והוא בן אדם כזה שתמיד מאמין ומוכן להתחשב והכל ..

הפחד שלי הוא כזה – אנחנו לא באמת מתאימים, אנחנו לא באמת זיווג טוב, אבל בגלל שאנחנו רוצים בקשר הזה, בגלל שאנחנו רוצים שיצליח – אז מצליח לנו וגם יצליח… אבל מה אם זה לא זה!??! מה אם אנחנו מפספסים את הזיווג הכן אמיתי שלנו?

מה אם ילך לנו רק בגלל שאנחנו רוצים שיצליח?

זה כמו חברות עם מישהי, שאם שתינו נחליט שאנחנו החברות הכי טובות ונפעל עבור זה – אנחנו נהיה. (זה מה שיש לי עם החברה הגי טובה, לפעמים אני מרגישה שאני עובדת על עצמי או שמהו אבל בסךהכל בגלל ההחלטה שלנו להיות החברות הכי טובות אנחנו תמיד מתחשבות ועושות מעבר וזה באמת גורם לנו לאהוב יותר אחת את השניה ואיתה אני הכי פתוחה וכולי ..) אז ככה אני פוחדת שאנחנו עושים בזוגיות שלנו .. כי אם מתעורר ריב אנחנו באים אחד לקראת השני ופותרים את זה כדי שלא יציק. ואנחנו מתחשבים אחד בשניה ומקשיבים גם אם אין כח .. וזה שאנחנו עוברים יחד דברים וחווים חויות ..אני מרגישה איך כל אלו מקרבים בינינו. ואני מפחדת שאנחנו מתקרבים אחד לשניה אבל לא צריכים :/

אגב – אנחנו מאוד משתדלים לשמור נגיעה מוחלטת של – גם בלי להחזיק ידיים או לשם ראש וכאלה. וכמעט כל הזמן אנחנו מצליחים כי לשנינו זה חשוב .. אם זה משנה כאילו.

אז כן , השאלה שלי היא פחות שאלתית אלא מעין שיתוף בפחד הזה שלי , או שאפשר לשאול – האם יכול להיות שגבר ואישה שלא באמת מתאימים יצליחו בגלל שהם רוצים להתאים?

שלא תבינו לא נכון, אני לא רוצה שנצליח גם אם אנחנו לא. אני רוצה שכל אחד מאיתנו יקבל את הטוב ביותר עבורו – את הזיווג הנכון לו, ואני מפחדת זאנחנו לא זיווג נכון אבל בגלל מה שאנחנו עושים אנחנו נרגיש ונחשוב שכן וכך נפסיד את האמת ..

זה הטריד אותי עוד בעבר אבל כל פעם לפני פגישה עשיתי תפילה של לפני פגישה , כזו של "אם אנחנו מתאימים שיצליח ואם לא אז שנםרד בלי עוגמת נפש" וגם זה שהכרנו באתר 7 ברכות למרות שהוא לא דתי .. הוא חיפש מישהי דתיה שתקרב אותו ואני אישה שאוהבת לקרב .. אז בעבר הרגשתי שיש מצב שאלוקים הפגיש בינינו ככה בכוונה וזה מגניב אותי לחשוב על זה כי בלי האתר לא הייתי מזתכלת עליו בחיים וכנראה גם הוא לא עליי כי חיצונית אני לא מה שהוא אהב , אבל עכשיו הכרתי את המלאך שבו והוא אוהב את איך שאני נראית .. אז לא יודעת. זה כן מגניב לחשוב שאלוקים הפגיש בינינו ככה אבל כל הזמן חוזר בי הפחד הזה שציינתי קודם. אני לא ידועת לאיזה תשובה אני מצפה פשוט .. אולי לשמוע מה דעתך ..

תשובה:

שלום לך ותודה על שאלתך. קשה לחיות עם הספקות שאת מתארת. קשה גם להשקיע בקשר שבו בכל רגע נתון מתעוררים הספקות שאת מתארת וכך לא מאפשרים לך לתת לקשר כאשר כל רגע את שואלת אם זה באמת זה, ולא נותנת לעצמך באמת לבנות ולתת לזה צ'אנס.

הגמרא אומרת כמה דברים חשובים בהקשר זה.

בתחילת מסכת סוטה (דף ב ע"א) מובאת בשם ר' שמואל בר רב יצחק מסורת של ריש לקיש על פיה הזיווג קשור במעשי האדם. ריש לקיש סבור שאדם טוב וישר ימצא אישה עם תכונות אלו, וכן להפך. ראוי לדייק שאין הוא טוען שלכל אדם ישנו זיווג אחד המיועד לו. אלא, לכל אדם כמה אפשרויות לזיווג, ובלבד שבני הזוג מתאימים מבחינת מעשיהם.

בהמשך אומר רבה בר בר חנה אומר בשם ר' יוחנן "קשין לזווגן כקריעת ים סוף". כלומר, רבי יוחנן אומר שיצירת זיווג טוב דורשת מאמץ עליון. כידוע, ר' יוחנן חולק בדרך כלל על ריש לקיש, אך נראה שכאן דעותיהם שוות בכך שמדעות שניהם משתמע שייתכן שיש כמה זיווגים אפשריים לכל אחד.

רק בסוף הסוגיא אנו מוצאים את שיטת רב יהודה בשם רב האומרת שיש זיווג אחד ויחיד שהקב"ה מחליט עליו עוד לפני שהוולד נוצר, ומכאן מתקבל רעיון "הזיווג המיועד."

הגמרא מנסה ליישב בין השיטות השונות, ולא אכנס לזה כאן. אך גם אם נאמר שהקב"ה מכריז על הזיווג המיועד לכל וולד עוד לפני שנוצר, אין דרך מוחלטת בשבילנו כבני אדם לדעת אם מצאנו אותו. ובנוסף ראינו שמושג הזיווג המיועד איננו מוסכם על הכל. גם אם נאמין בכך שהוא קיים, אין בידינו כלי שבאמצעותו נדע בוודאות שאכן מצאנו אותו.

ספק זה, בדבר הזיווג המיועד, הוא ספק שתצטרכי לחיות איתו בין אם הזוגיות שתיארת תתקדם ותבשיל ובין אם תמצאי מישהו אחר. לכן נראה לי שעדיף לא להקדיש לכך מחשבות רבות. זוהי אחת השאלות שאין עליהן תשובה, וחבל שרעיון זה ימנע ממך לשמוח במה שאפשר ולמצוא בן זוג שאיתו את עשויה לפתח חיים מלאי משמעות. מובן שתצטרכי למצוא בתוכך את השקט הנפשי הנחוץ להגיע להכרעה כזו.

ממה שכתבת יש כמה שאלות שתוכלי לשאול כדי לבחון את עצמך ולבדוק עד כמה הספק סביב נושא הזיווג המיועד לא נותן לך מנוחה: איך את מרגישה באמת סביב הקשר הזה? כתבת שהוא רוצה בזה יותר ממך – אבל האם את רוצה בזה בכלל? כתבת שיש ביניכם פער בנושא הדתי – האם זה מפריע לך?

חשוב גם להפריד בין הרצון שלך לקרב אנשים לדת ובין הרצון שלך למצוא בן-זוג. אני מציעה לך לשוחח על דברים אלו עם חברה טובה או קרובת משפחה שמכירה אותך מקרוב. יכול להיות ששיחה כזו של חשבון נפש תעזור לך להתקדם ולדעת מה נכון לך כרגע.

יש פתגם ידוע: "אין שמחה כהתרת הספקות" – ובזה אני מברכת אותך. שתמצאי את השקט הנפשי הנחוץ לך בזמן הנכון ועם האדם המתאים. ובע"ה שזה יגיע בקלות ובקרוב!

ג'ני

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן