רחצה ביום כיפור לסובלת מאנדומטריוזיס

אני מאובחנת עם אנדומטריוזיס שגורם לכאבים קיצוניים בזמן המחזור. כשהכדורים שלי לא מועילים הדבר היחיד שמקל על הכאבים זה מקלחת חמה (זרימה של מים חמים, ללא צורך בסבון או שטיפה של השיער).

רציתי לדעת אם יש אפשרות למקלחת עם מים חמים (שחוממו בדוד שמש) ביום כיפור? 

תודה ושנה טוב

 

תשובה

שלום לך, 

השאלה היא האם רחיצה לצורך הקלה על כאבים הינה רחיצה הכלולה בחמשת האיסורים של יום כיפור. הרמ"א (אורח חיים, תריג, ג) פוסק: "דכל רוב רחיצה שאינו מכוין בה לתענוג, מותרת; ולכן אפילו בא מן הדרך ורגליו כהות, מותר לרחצן".

כלומר, הוא מגדיר כל רחיצה שאינה לתענוג כרחיצה מותרת כיוון שעדיין יש עינוי. 

המשנה ברורה שם (ס"ק ב) מסביר: "שלא אסרו אלא רחיצה של תענוג – מלשון זה משמע דאם הזיעה הרבה ורוצה לרחוץ להעביר הזיעה מותר כיון שאינה רחיצה של תענוג ומכל מקום מי שאינו איסטניס ואין צריך לרחיצה זו כל כך נכון להחמיר שלא לרחוץ בשביל העברת הזיעה כמו שאסור לסוך בשמן להעביר הזוהמא כמו שמבואר בסימן תרי"ד".

לכן, אם הרחיצה אינה לתענוג אלא להסיר את הכאבים זה יהיה מותר.

לעניין רחיצה בשבת, גזרת הרחיצה בשבת במים חמים נגזרה רק במקום שאין בו צער ולכן מותר גם מבחינה זו (ביאור הלכה שכו, א ופניני הלכה שבת יד,ח)

מאחלת לך צום קל וגמר חתימה טובה, 

מיכל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן