סירוק שיעור מתולתל לפני הטבילה

שלום רב אני כלה ואני מסתרקת רק פעם בכמה חודשים מפני שהסירוק הורס לי את התלתלים, האם ההלכה מחייבת סירוק לפני המקווה?

 

תשובה

ראשית כל מזל טוב גדול.

מברכת אותך בבית מלא שמחה, אהבה וששכינה תשרה בניכם!

 

לגבי סירוק לפני טבילה-

שיער הגוף נחשב לענייני חציצה כמו שאר הגוף ולכן יש למנוע מקשרים ולכלוכים להיות על השיער. 

וכך אכן נפסק להלכה בשולחן ערוך (יו"ד, סימן קצ"ט): "ולסרוק שיער ראשה יפה במסרק שלא תהיינה שערותיה נדבקות זו בזו".

אין חובה להסתרק דווקא במסרק אבל יש חובה להסתרק כדי לוודא שאין קשרים בשיער, כפי שנפסק בשולחן ערוך בסימן שקודם לו (יו"ד סימן קצח סעיף ה): "ושערה אחת שנקשרה- חוצצת".

נראה כי כשיש קשר בשערה אחת יש חשש שהמים לא יגיעו לכל השערה ובטבילה יש צורך שהמים יגיעו לכל חלקי הגוף והשיער.

אמנם פסיקה זו לגבי קשר בשערה אחת היא בתנאי שהאישה בדר"כ מקפידה שלא יהיו קשרים בשערה, אבל פסקו  מן האחרונים (ש"ך) שאם רוב הנשים מקפידות שלא יהיו קשרים בשערותיהן אז זה נחשב לחציצה לכולן. כיום זהו המצב, נשים אכן מקפידות על החזקת שיערן מסודר וללא הרבה קשרים. 

לגבי המקרה שלך, מכיוון שאת כן נוהגת אחת לכמה חודשים לסרק את השיער, נראה נכון שתסרקי את שערותיך רק פעם בחודש, רגע לפני הטבילה (אם יש אפשרות). ודאי שאין קשרים בשערות ואח"כ תטבלי.

אני יודעת שאכן לא פשוט להתרגל לכל פרטי הלכות טבילה וחציצה. בהתחלה יש הרגשה מוזרה אבל בע"ה אני מאמינה ומקווה שתמצאי את הדרך להסתדר עם פרטי הלכות חציצה וטבילה.

בהצלחה!

שיהיה בהצלחה רבה בבניית הבית, הקשר בניכם ובכלל.

בת שבע סמט

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן