שימוש בספריי למניעת התקרחות בשבת

שלום רב, האם יש בעיה להשתמש בתרסיס נגד התקרחות בשבת?

השימוש בו דורש ריסוס על הקרקפת ועיסוי האזור עד לספיגה (אך מדובר בנוזל ולא במשחה שצריך למרוח). כמו כן, צריך לעשות זאת פעמיים ביום. אני לא יודע אם טיפול בהתקרחות יכול להיחשב צורך רפואי, אבל ההתקרחות מאוד מפריעה לי והפסקת הטיפול בכל שבוע מחדש תייתר את כל העניין…

 אציין כי ככל שידוע לי, האמצעים האחרים העומדים לרשותי על מנת לטפל בהתקרחות הם ניתוח להשתלת שיער (ואני פחות מעוניין בניתוח או בטיסה ובכל שאר הדברים הכרוכים בכך) או שימוש בכדורים (ומעבר לכך שגם נטילת כדורים בשבת לא נשמעת לי כמו פתרון טוב יותר, באותם כדורים קיים פוטנציאל לפגיעה בפוריות, וגם בזה אני פחות מעוניין…)

 

תשובה

שלום רב ותודה רבה על שאלתך.

 על פניו נראה לי שאין בעיה להשתמש בתרסיס בשבת ואנסה לפרט.

 1. איסור מריחה בשבת:

מלאכת "ממחק" היא אחת מל"ט מלאכות שבת, ומהותה להחליק את העור המופשט מהבהמה.

מבואר בגמרא כי הממרח משחה על גבי רטיה חייב משום ממחק. (שבת עה עמוד ב) גם המשנה (בפרק כ"ב מ"ג) מבארת שאסור למרוח שעוה לסתום נקב שבחבית, משום מלאכת ממחק.

מצד שני מפורש שמותר לסוך שמן על העור בשבת (למשל משנה שבת פרק יד משנה ד) . הגמרא מביאה את שיטת רב שאסור למרוח גם שמן עב.

להלכה נפסק  שכל מה שנחשב נוזלי ונספג בתוך העור אין בו בעיית ממחק ומותר למרוח אותו על גוף האדם.[1]

 כמו שכתבת בשאלתך- הספריי שלך הוא נוזלי ולכן אין בעיה של מריחה הנלמדת ממלאכת ממחק.

 

2. רפואה בשבת:

ישנה גזירת חכמים בגמרא שאסור לעשות בשבת פעולות ריפוי. כמו שפסק הרמב"ם:

אסור לבריא להתרפאות בשבת גזרה שמא ישחוק סממנין.  (רמב"ם הלכות שבת פרק כא)

מקורה של  הגזירה הוא בחשש שלצורך הכנת תרופות אדם ישחוק סממנים- כלומר יבצע מלאכה אסורה של כתישת צמחים. חכמים הרחיבו את הגזירה לכל רפואה שהיא (שיש לה תחליף בתרופות), ולא רק לנטילת תרופות.  אמנם הגזירה הזאת מוגבלת ובמקרים רבים הקלו חכמים אף ליטול תרופה.

נראה שבמקרה שלך- ספריי נגד התקרחות, אין דין רפואה בכלל:

יש כאן שימוש של בריאים כדי למנוע מצב  של ספק "חולי". כרגע אתה בריא.

נראה שאפשר להשוות לתכשירים נוזליים למניעה כגון תרסיס הגנה מפני השמש או חומר הרחקת יתושים. במקרה כזה בעל השש"כ[2] פסק להקל.

 

(ניתן להוסיף שגם לפוסקים שיחששו שאולי יש פה דין רפואה בשבת- חכמים התירו לקחת תרופות במקרה שיש צורך בנטילת התרופה במשך ימים רצופים.[3] לפי התיאור שלך הטיפול הוא מתמשך ובכל מקרה יש להקל).

 

לסיכום, נראה כי אתה יכול להמשיך ולהשתמש בתכשיר הנוזלי גם בשבת.

 כל טוב

בת שבע סמט

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן