מה לענות לחברות ששואלות אותי לגבי הלכות צניעות?

שלום, אני תלמידת כיתה ז' באולפנא שיש בה תלמידות בכל מיני סגנונות.  יש כאלה שלא שומרות על גדרי הצניעות (בלשון המעטה), ויש גם הרבה בנות שבאות בלבוש צנוע ב"ה.. הכיתה שלי מאוד מגוונת, ואני שמחה בה מאוד. אני גם חברה של בנות שלא לבושות כל כך על פי גדרי ההלכה, ואנחנו מדברות על הנושא הזה הרבה.. בנוסף, גם הצוות מדבר על זה הרבה. מידי פעם, יוצא שבנות ניגשות אלי, לדבר איתי על צניעות, ואני לא יודעת מה להגיד להן.. הן ממש הכתירו אותי בתור "הרבנית של הכיתה" ואנחנו רק בכיתה ז'. למשל, כשהיינו צריכות להכשיר את המיקרוגל, אז אני אמרתי להן מה לעשות, והן עשו.

מה אני צריכה להגיד לבנות ששואלות אותי על הלכות צניעות? כמו שכתבתי לכם בשאלה קודמת, חשבתי לשלוח להם את התשובה של הרבנית אוריה. אדגיש, שהן מתביישות  לפנות למנהלת, למורה או למדריכה, כי הן מפחדות שהן לא יבינו אותן, וחוץ מזה, אם יש בסביבה מישהי בגילן שמבינה אותן ותוכל לעזור להן, אז ברור שהן יגשו אליה.  לא נוח לי להיות בעמדת "הרב הראשי" ואני גם חוששת מה זה יעשה בסוף למצב החברתי שלי.

 

תשובה

שלום לך,

אני שמחה מאד על פנייתך! בתור רבנית באולפנה לא ממיינת (מבחינה דתית או לימודית) אני יכולה להבין את הגיוון שבסגנון התלמידות שאת מתארת. יש ברכה בחינוך ההטרוגני ובמפגש עם אנשים שהם לא בדיוק כמוך. יחד עם זאת, זה יכול להיות מאתגר כאשר את צריכה להתאמץ לשמור על הערכים שחשובים לך מבלי להימשך לערכים אחרים או להתפשר על שלך. בנוסף, את מספרת שחברותייך נתנו לך תפקיד בעל כורחך כ"רבנית של הכיתה", יתכן שאת מקבלת על עצמך את התפקיד בשמחה ויתכן שהיית מעדיפה שלא לשאת את התפקיד. אם לא נח לך בתפקיד זה אז כדאי לשקול אם ואיך את רוצה לשתף את החברות בתחושותייך.

את שואלת מה עליך להגיד לבנות ששואלות אותך שאלות בתחום הצניעות. קודם כל, דעי, שבתור ילדה בת 13 זה בסדר לא לדעת הכל ומותר להגיד זאת לחברות. העובדה שאת מתלבשת בצניעות כי כך חונכת ובכך את מאמינה לא מחייב אותך לדעת להסביר זאת בצורה מלומדת. כמו שאין ציפיה שתדעי להסביר מדוע את מחכה בין אכילת בשר לחלב. מותר ואפילו טוב שתספרי לחברות שלך על החוויה שלך כנערה שמתלבשת באופן צנוע. את מהווה עבורן מודל לנערה שמתלבשת בצניעות ושמחה ומאמינה בכך. הם מזהות אותך כחברה ששמחה בקיום ההלכה וזה קידוש ה' מאד גדול!

יתכן שהעמידה האיתנה שלך בנושא תעודד את החברות ללמוד ולהבין יותר לעומק את הנושא ביחד איתך – כשוות, ולא כ"רבנית הכיתה" שצריכה לספק תשובות לבנות כיתתה. הלימוד יכול לפתוח שיח מעניין, לחדש ולהנגיש את הנושא שהוא לא פשוט לנערות רבות. אפשר ללמוד ביחד תשובות הכתובות כאן באתר (העוסקות בצד הרעיוני וגם בצד ההלכתי) או לגשת למורה או למנהלת ולבקש מענה לשאלות הספציפיות שעולות לכן. יש תועלת גדולה בלימוד משותף עם מורה מלומדת שמתקיים בקבוצה קטנה שמעוניינת בנושא – בשונה משיעור כיתתי שהמורה מעבירה כאשר לא כולן מתעניינות והתוכן לא ממוקד באופן מדוייק למה שחשוב לכן ללמוד. תשקלי את האפשרות לגשת לבקש זאת ממורה שאת מרגישה איתה בנח ושיש לך מה ללמוד ממנה. אשתף שלפני מספר שנים ניגשו אלי מספר תלמידות עם בקשה דומה וישבנו באופן קבוע ללמוד יחד את הנושא וכולנו נהננו מאד, דווקא בגלל שהבקשה הגיעה מתלמידות שרצו להתעניין וללמוד יותר.  

בשאלה הקודמת שלך כתבת שאת רוצה להפיץ את התשובה של הרבנית אוריה מבורך מאתר "משיבת נפש" בין החברות. כפי שכתבתי לך במייל החוזר, תשקלי למי את מציגה את התשובה. לא יהיה נכון לחלק אותו לחברות שאינן מעוניינות ללמוד על הלכות צניעות או להקפיד על כך. לא תרצי להיות במקום "מטיף" כלפי החברות כיוון שזה יכול להוביל למצב הפוך של התרחקות מהלכות צניעות ואף התרחקות ביניכן כחברות. אך אם יש חברה שרוצה לדעת, רוצה לקיים או רוצה לפחות להתעניין, כמובן שאין מניעה ואף כדאי לשתף אותה בתשובה שהיא מבחינתך תשובה שעזרה לך מאד. 

אני מקווה שדברים אלו עזרו לך. את מוזמנת לפנות שוב אם יש לך עוד שאלות בנושא. 

בברכה ובהצלחה

רחל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן