האם לחנך בתיכון חילוני?

שלום

האם מותר לאישה ללמד בתיכון חילוני (כיתות מעורבות) ? בהנחה ששומרת על צניעות .קשה היום למצוא משרה בתיכון לבנות בלבד וגם שם המשרה היא לא מלאה מה שיגרום לה להפסד …

תודה

 

תשובה:

שלום לך וישר כוחך על רצונך להתפרנס בדרך נכונה מבחינת ההלכה.

אין מניעה הלכתית ללמד בתיכון חילוני בכיתות מעורבות. התורה אינה אוסרת על חברה מעורבת, אלא מנחה אותנו כיצד עלינו להתנהל בה.

בוודאי שבגיל תיכון כיתות מעורבות הן פחות רצויות מבחינת שמירה על צניעות והתנהגות ראויה, אולם תלמידים אלה ילמדו במעורב איתך או בלעדייך ולכן אין בעיה הלכתית עם עבודתך איתם.

יתרה מזו: עבודתך עם תלמידים ותלמידות מהציבור החילוני תזמן לך לקיים מצוות שלא היו מזדמנות לך אחרת. תוכלי למצוא את הדרך לקרבם לאביהם שבשמים, מתוך ההיכרות שלהם איתך ועם עולם ערכייך.

אני עצמי לימדתי נוער חילוני בתיכון מעורב וראיתי כמה הזדמנויות קטנות נוצרות לשיח מעמיק ולחשיפה אל עולם היהדות שאין להם גישה אליו. בסופו של דבר נוצר אפקט מצטבר ומבורך. למשל היתה לי תלמידה שהתגיירה בשירותה הצבאי, וסיפרה לי שחלק ממה שהניע אותה להתחיל את התהליך היה הדברים ששמעה ממני על היהדות.

כפי שציינת בעצמך, עליך לשים לב למקומות המורכבים מבחינה הלכתית בעבודה זו. 

כמורה תהפכי להיות דמות קרובה לתלמידייך ושותפה לעולמם. להיות חלק מחברה חילונית ידרוש ממך עמידה מתמדת על גבולות של התנהלות עדינה, שפה מכובדת, שמירה על דיני ייחוד ולבוש לפי כללי ההלכה, בסביבה בה כל אלה אינם מובנים מאיליהם כלל. יש לציין כי הגבולות יהיו חשובים ונחוצים בכל מקרה, אולם במיוחד אם את פנויה – כי היחס כלפייך מושפע מהעובדה הזו, באופן בלתי נמנע. זה נכון לגבי כל חברה בה את נמצאת, אבל בחברה לא-דתית זה דורש ממך יותר הקפדה על בהירות הגבולות שלך. 

בנוסף, יתכן שהעבודה תזמן לך מצבים בהם תידרשי לסייע לתלמידייך או לייעץ להם, ולא תמיד עולם הערכים הנכון בעינייך יהיה זה שיתאים להם. אולי אפילו תידרשי לדבר ולפעול באופן שמנוגד לתפיסת עולמך. אם יתרחשו מקרים כאלה, חשוב שתהיה לך כתובת להתייעצות. חשוב גם שתדעי שרוב המצבים נפתרים בחכמה ללא התנגשות חזיתית.

אנחנו נשמח להיות עבורך כתובת כזו אם תבחרי בכך.

בהצלחה רבה בעבודתך החשובה

שלומית.

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן