האם אני צריך למחוק את היסטוריית החיפוש בגוגל אם חיפשתי משהו שיש בו איסור?

שלום כבוד הרבנית, אני לא דתי אך מאמין ומניח תפילין. אני אחד שסובל מהפרעה בשם אוסידי, זו הפרעה של מחשבות וטקסים טורדניים. ההפרעה הזו באה לידי ביטוי אצלי בנושא הדת. דבר שנורא מקשה לי את החיים. אני מטופל בכדורים של פסיכיאטר וגם עושה כרגע טיפול פסיכולוגי בשם cbt.

מה שבעצם מפריע לי זה שהיה יום מסויים שכתבתי בחיפוש של גוגל קללה על בורא עולם ומאז אני מרגיש שאם אני לא אמחק את היסטוריית החיפוש של הדפדפן בורא עולם יעניש אותי על זה קשות. אני כמובן לא באמת חושב את מה שכתבתי על בורא עולם. והבעיה היא שאני חייב להתחיל בתהליך של מחיקת כל ההיסטוריה מכל מקום קטן בפלאפון שלי. דיברתי על זה עם המטפל שלי והוא אמר שזה לא שאני הלכתי וריססתי בגרפיטי בחוץ ברחוב קללה על בורא עולם או שפירסמתי את הקללה באתר לעיני כולם. אלא סך הכל רשמתי את זה בחיפוש בגוגל ואין לכך חשיבות. אך בגלל שאני מרגיש מחוייב לשאול רב אני שולח לך את השאלה הזו. האם אני חייב למחוק את היסטוריית החיפוש במקרה כזה? או שזה באמת דבר שטותי?

אוסיף ואומר ששאלתי גם רב אחר שהשיב לי שאין לי צורך למחוק כי התורה היא תורת החיים ורוצה שהאדם יהיה בריא. הוא אמר לי שאדם בריא לא צריך למחוק ושלאדם חולה כמוני באוסידי אפילו אסור למחוק כי על פי ההלכה אדם שסובל מאוסידי פטור מכל החששות האלה כי הוא צריך קודם להיות בריא. אני כמובן מאמין לו והסתפקתי בתשובה שלו אך מעוניין בעוד תשובה אחת מעוד רב אם זה בסדר.

 

התשובה

שלום לך,

אני מבינה את הקושי שמטריד אותך, ומקווה שאצליח להפחית ממנו, ולהקל עליך. אך לפני כן אומר, שחשוב מאד להמשיך בטיפול, ולתת אמון במטפל, שהוא שליח הקב"ה לעזור לך, כמו כל רופא. התרשמתי מדבריך הכנים, אשר מעידים על מודעות ובגרות, ולכן כדאי לעשות צעד נוסף, ולסמוך על מי שסייע בידך – הן המטפל והן הרב. גם פניה לרבנים נוספים הינה סימפטום של אותה ההפרעה, וחשוב שתיעשה תוך התייעצות והכוונה מהמטפל.

לפני שניגע בשאלה שבגללה פנית, חשוב לי לומר כמה מילים, שאני אומרת לאנשים רבים, גם ללא או.סי.די. חשוב שתדע, חשוב שתדע שיש אנשים שטועים וחושבים על הקב"ה כאילו מדובר בזקן קפדן ואכזרי אשר אורב לנו וממתין לטעויות שלנו על מנת לפגוע ולהעניש. ה' מכיר את החולשה שלך, כמו שהוא מכיר את החולשות של כל בני האדם, והשמחה הכי גדולה שלו, היא שתאמין בו מתוך אמונה בעצמך, בטחון בטוב שבו ובך, ותקווה לחיים של שלימות ונחת.

האם הורים זוכרים מעשי שטות שעשו ילדיהם הקטנים? ואפילו אם הכעיסו אותם? לא. מהסיבה הפשוטה שהם אוהבים אותם, ומבינים שהתנהגות כזו אופיינית לילד קטן. כל אדם נידון כפי מצבו וחוויותיו באותו הרגע, ואפילו אדם בריא נקלע לרגעי חולשה ומשבר, שבהם הוא מתנהג באופן שאינו ראוי, אך לאחר מכן מתעשת וחוזר בו. אצל הקב"ה הכל נלקח בחשבון.

אחד החידושים הגדולים של היהדות נקרא 'תשובה', אשר פירושה ממש מחיקת כל ההיסטוריה של החטאים, ועריכת הפעלה מחדש (ריסטארט), כאילו כלום לא קרה. ה' אוהב אותנו ורוצה את טובתנו, וגם אם חטאנו בעבירות ממש חמורות, הוא מוכן לקבל את החרטה שלנו, ולסלוח, כאילו שלא עשינו את אותה העבירה. איפה תמצא עוד מנגנון מחיקה שכזה? דווקא ההיסטוריה של הגלישה במחשב מלמדת אותנו שבניגוד לכך, במציאות הרוחנית יש מחיקה מוחלטת, וזה לא חשוב מה נשאר כתוב במציאות הגשמית.

אנו נמצאים בתקופה של עשרת ימי תשובה, בהם ההזדמנות לתקן גדולה עוד יותר. מן הדברים שלך ברור, שאתה מתחרט ושלא תחזור על כך, אם כן עברת תהליך של תשובה באופן מעולה. ובשמים הכל נמחק כבר מזמן. אל תשכח, ה' אוהב אותך.

בהצלחה רבה ! חג שמח וגמר חתימה טובה.

עידית

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן