איך להסתדר במלון ומסעדה בשבת עם בני משפחה לא דתיים?

אני חזרתי בתשובה לפני 12 שנים ,אשתי ,בנותיי והחתן שלי חילוניים ,לאשתי יש יום הולדת בקרוב והבנות רוצות להזמין לכולנו בית מלון באילת ,שישי, שבת, וראשון, הבעיה היא שארוחות ערב הם מעוניינות לאכול במסעדה ואני לא אוכל ללכת ברגל למסעדה שפתוחה בשבת וגם לאכול שם,אך מה שקורה שזה בעצם גורם להם לבטל את הכל ,כי הם לא רוצים לעזוב אותי בבית מלון וללכת לאכול ,ואיני יודע איך אני יכול ללכת לקראתם ,ולגרום להם לבטל הכל.

 

תשובה:

בשאלתך הקצרה פתחת צוהר לתמונת חיים מורכבת. נראה כי השאלה נובעת מחיים מלאים מסירות נפש ואהבה: הן כלפי המשפחה והן כלפי ה' ותורתו. בוודאי שלחזור בתשובה ולשמור על קשרי הקרבה והאהבה אל בנות ביתך זהו אתגר עצום שאיתו אתה מתמודד. כוחות הנפש שכנראה נדרשים ממך במציאות חיים זו, הם שיוליכו אותך גם במצב הנוכחי.

מהזוית ההלכתית, התשובה לשאלתך היא שאכן אי אפשר לסעוד בשבת במסעדה. האכילה במסעדה שפתוחה בשבת תביא לחילול שבת (בהכנה וחימום של האוכל עבורך, בתשלום, בהדפסת חשבון) המזון אינו כשר, כלי הבישול טרפים ועלולות להיות בעיות הלכתיות נוספות. על כן אכן אין אפשרות להצטרף לסעודת ליל שבת עם בני המשפחה במסעדה זו. 

זוהי הזוית ההלכתית. מתוך שאלתך עולה שאתה מודע להלכה, אבל מחפש בכל זאת פתרון. בכך אתה מביא לידי ביטוי ערכים חשובים שגם להם יש משקל רב בעולם התורה – שמירת השלום בין בני המשפחה, "ואהבת לרעך כמוך". אכן, יש לשמור על הרגישות ולחפש את דרך ההתנהלות שתמעיט ככל הניתן את הקונפליקט סביב הפערים במשפחה. 

 

מכאן ואילך אין לנו הנחיות הלכתיות חותכות אלא רק עצות שיתכן ויועילו. אתה הוא המכיר את עצמך ואת המשפחה ותוכל למצוא את דרך ההתמודדות המתאימה לך ולכם.

עצה ראשונה היא להציג את המגבלה שההלכה מציבה בפניך באופן מדויק ככל הניתן כלפי בנות המשפחה. הבעיה היא ספציפית לשבת, ומתיאור התכנון שהבאת בשאלה עולה כי רק סעודה אחת היא בעייתית – סעודת ליל שבת. אינך יכול לוותר בנקודה זו, אבל זו רק נקודה אחת. היא לא גוררת בהכרח את ביטול החופשה כולה.

עצה שניה היא לשים את הדגש על הקשר הקיים ביניכם והתכנים החיוביים, ולתת פחות מקום למחלוקות ולריחוק. למשל, לצד סירובך לחלל שבת, אתה יכול להציע תוספות משלך לחופשה, הפתעות שמתאימות לאמונתך וישמחו את אשתך. כך תבטא את חוזק הקשר ביניכם, שאינו סותר את ההקפדה ההלכתית.

 

מהן האפשרויות המעשיות העומדות בפניך במצב זה?

  • להציע בעדינות לבנות שיבחרו מלון כשר בו ניתן לקבל סעודות גם בשבת. כך האחדות המשפחתית תישמר לכל אורך החופשה.
  • להתפצל רק לסעודה אחת, בה שאר המשפחה תלך למסעדה ואתה תלך לבית הכנסת ותסעד סעודת שבת במלון. הפיצול לא קל אבל מאוד מצומצם.
  • להציע שבליל שבת יצאו האשה והבנות ל"ערב נשים" אליו גם אתה וגם החתן לא תגיעו. כך פרישתך מהמשפחה תהיה בולטת פחות, ויתכן שהנשים ירויחו חוויה מקרבת וגוון מיוחד נוסף לחגיגת יום ההולדת.

יתכן שמתוך דיבור מכבד ואוהב עם הבנות יעלו רעיונות נוספים. 

חזק ואמץ בדרכך. יהי רצון שמתוך נאמנותך לשמירת השבת תזכה להמון נחת וחיבור משפחתי שמח ואיתן.

שלומית

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן