שם לתינוק – האם יש בעיה בשם "מתן"

שלום! אני נמצאת כרגע בהריון ראשון ורצינו לקרוא לילד שיוולד בע"ה ´מתן´ מלשון מתנה שקיבלנו כדי להודות לשם אחרי שסוף סוף הצלחנו להיכנס להריון אחרי הרבה שנים של ניסיונות וגם כי הלידה צפויה להיות בחג מתן תורה אבל קראנו שיש כמה רבנים שאומרים שזה שם לא טוב ורציתי לשאול האם אפשר לקרוא כך לילד או לא?

תשובה

ראשית, אפתח בהשתתפות בשמחה הגדולה ובהתרגשות הרבה.

בחירת שם הוא תהליך משמעותי וזכות גדולה להורים.

השם מתן אכן מסמל את המתנה הגדולה בה תזכו בעזרת ה' וגם מתאים מאד לביטוי "מתן תורה" ולחג השבועות.

באופן כללי, אין הלכות מובהקות בעניין בחירת שמות, והנושא נתון באופן עקרוני בידי ההורים. יש בכך בהחלט הנהגות ומנהגים המשתנים בין קהילה לקהילה.

לגבי מה שקראתם או שמעתם:

הגמרא במסכת יומא לח ע"ב מפרשת את הפסוק ממשלי: "זכר צדיק לברכה ושם רשעים ירקב" ומסבירה שאין קוראים בשמות של רשעים וכך הם נשכחים וכביכול נרקבים. רש"י במקום כותב: "לא יקרא אדם לבנו שם אדם רשע".

אבל, מדברי התוספות שם (וכן בכתובות קד ע"ב), משמע שכאשר מוזכר שיש מישהו אחר שאינו רשע, הנקרא גם הוא באותו השם, ניתן לתת את השם לילד, על אף שהוא מוזכר גם כשמו של אדם רשע.

בתנ"ך אנו פוגשים בשתי דמויות בשם מתן.

הראשון היה אכן אדם רשע –  כהן-בעל, מנהיג עבודה זרה, כפי המתואר בספר מלכים פרק יא פסוק ח. השני היה אביו של שפטיה המופיע בספר ירמיהו פרק לח כחלק מהנהגת העם, ואינו מוזכר כאיש רשע.

לכן, לאור דברי התוספות, ומכיוון שאין כוונתכם חלילה לקרוא על שם מתן כהן הבעל, אין בעיה בשם זה.

לסיכומו של עניין- בבחירת שם ישנם שיקולים רבים וזה אכן עניין משמעותי וחשוב.

נראה לי כי חשוב שתעיינו בהיבטים השונים של השם ותבחרו בו מתוך אהבה ושמחה גדולה!

אני מאחלת שבעזרת ה' מכאן והלאה תמשיכו ותתברכו במתנות טובות.

בת שבע

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן