האם ניתן לשחות בבריכה מעורבת עם בגד ים צנוע (בצורת שמלה עם טייץ)?

מטעמי בריאות ורצון להוריד במשקל, אני צריכה ורוצה להתחיל פעילות ספורט, אף כי זה לא דבר שא י אוהבת…
הספורט היחיד שאני נהנית ממנו, ומקווה שאצליח להתמיד בו, הוא שחיה, אבל ההגבלה לשעות נפרדות בבריכה הופכת זאת למאוד לא מעשי. יש מעט מאוד שעות נשים בבריכות השונות, בזמנים לא מתאימים ליתר המחויבויות שלי.
האם ניתן לשחות בבריכה מעורבת בבגד ים "צנוע" – בצורת שמלה, עם שרוולים וטייץ?

 

התשובה:

יקרה שלום,

ראשית אני מחזקת את ידייך. התעמלות זה דבר חשוב מאד, לא פשוט להתחיל. וגם להתמיד לא פשוט.

בהצלחה!!

לגבי שחיה מעורבת, נראה שבפשטות אין איסור על האישה לשחות בשעות מעורבות כאשר היא לבושה באופן הולם. נראה לי שאם בגד הים שאת מתארת מתאים לרמת הצניעות שאת דורשת מעצמך ביום יום, גם כאשר הבגד ים רטוב, הדבר לכאורה מותר.

עלי להסתייג ולהוסיף שהרב עובדיה יוסף בתשובותיו מתייחס באופן חריף מאד לאיסור שחייה מעורבת. (שו"ת יחווה דעת חלק ה סימן סג) לעומת זאת רב משה פיינשטיין כותב שכאשר אדם נצרך לים לרפואה הוא יכול להגיע גם בשעות שישנן שם נשים אם אין בריריה אחרת.(אגרות משה אבן העזר חלק א סימן נו). נראה לי בפשטות שהם התכוונו לאיסור על האיש להיחשף לנשים שאינם לבושות באופן צנוע, אך חשוב להכיר את דברים.

בנוסף, נראה לי שישנם שיקולים נוספים שחשוב לתת עליהם את הדעת. שיקולים אלו אינם הלכתיים במובן הפשוט של המילה אך נראה לי שחשוב לקחת אותם בחשבון.

  • מראית עין

ישנו חשש מסוים שהרואים אותך נכנסת לבריכה ויוצאת מן הבריכה בשעות מעורבות לא ידעו שהשחייה מתבצעת בבגד ים צנוע, הדבר יכול להביא לידי טעויות.

  • מצביעים עם הרגליים

ישנן בריכות שהחישוב של שעות הנשים, הגברים והמעורב מתבססים בין השאר על ספירת השוחים. איני יודעת אם כך הוא הדבר בבריכה שבה תשחי, אך אם כן יש עניין לחזק את השעות הנפרדות בכדי שמפעילי הבריכה יבינו "שיש קונים" למוצר זה.

לסיכום נראה לי שכמובן שעדיף לעשות מאמץ ולשחות בשעות הנפרדות. אך אם הדבר לא מתאפשר, מותר לאישה לשחות בבגד ים צנוע בשעות מעורבות כאשר מדובר בשחייה לצרכים בריאותיים. כדאי להשתדל להגיע בשעות פחות עמוסות של הבריכה בהן יש פחות גברים ובהם השחייה אינה מפגש חברתי.

רחל

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן