שיקרתי לבן שלי כדי לעזור לו אך זה הכעיס אותו, כיצד אפשר לתקן?

הבן שלי רווק בן 48 גר לבד ומתמודד עם המצב הכלכלי והרגשי . רציתי לעזור לו כספית וכדי להפקיד לו בחשבון שלו שיקרתי לו ואמרתי לו שזכיתי בכספים של ירושה ואז הוא עלה על זה ורב איתי וקרה לי שקרנית איך מתקנים את זה

 

תשובה

שלום יקרה,

ראשית ברצוני  להביע הזדהות עם הרצון העז שלך לעזור לבנך. כאשר הילדים שלנו נקלעים לקושי, האינסטינקט האימהי נכנס לפעולה. הדבר שאנחנו הכי רוצות זה לפתור את הבעיה.

ככל שהילדים גדלים  – הדבר נהיה מורכב יותר. מצד אחד אנו רוצות להתערב ולתקן, מצד שני חשוב לכבד את רצונם של הילדים ולטפח את עצמאותם.

יחד עם עניין העצמאות נוסף כאן עניין האמת. כתוב בספר שמות "מדבר שקר תרחק" – (שמות כ"ג:ז), יש המדקדקים בכך שלא רק שאסור לשקר אלא שיש להתרחק משקר ככל שאפשר (ספורנו שם). אמנם פשט הפסוק שם מתייחס לענייני בית הדין, אך רבים הפסוקים המדברים בגנות השקר, והרבו חכמים לדבר על כך.

דוד המלך אומר "דובר שקרים לא יכון לנגד עיני" (תהילים ק"א :ז), והנביא ירמיה אומר:  "לשונם דבר שקר העווה נלאו"(ירמיהו ט"ד).

האם יש מקרים שבהם מותר לשקר?

במסכת כתובות (י"ז ע"א) מובאת מחלוקת בין בית שמאי לבית הלל  – כיצד מרקדין לפני הכלה? האם לכל כלה אומרים "כלה נאה וחסודה"? ובעצם שורש השאלה – האם משנים מפני השלום? האם מותר וצריך לפעמים לומר דבר שהוא לא האמת לאמיתה כדי ליצור מצב של "שלום"?
בית הלל אומרים שלכל כלה אומרים כלה נאה וחסודה, בית שמאי אומרים כלה כמות שהיא. הפסוק המובא לעיל  – מדבר שקר תרחק, הוא המקור לדברי בית שמאי שאין משנים מפני השלום.
אמנם חלקו בית הלל – אך רק במקרה שהשקר הלבן הזה מביא לידי שלום.
במקרים רבים השקר מביא לידי מחלוקת ולא לידי שלום. ושם לכאורה אפילו בית הלל יסכימו שאסור לשקר.

אני חושבת שמעבר לחשיבות של אמירת אמת באופן כללי, אמירת האמת ביחסים בתוך המשפחה הדבר חשוב עוד יותר ובונה אמון. השקר מתפרש כחוסר כבוד, וכחוסר הבנה שמדובר באדם בוגר.

שאלת איך מתקנים את המצב. מניסיוני התנצלות כנה עושה פלאים. אם הבן שלך יראה שבאמת הבנת מדוע הוא כועס  – יש סיכוי שיסלח ושתצאו לדרך חדשה.
חשוב מאד שיחד עם ההתנצלות תשתדלי להיות כנה איתו בהמשך.

 

בהצלחה רבה,
בשורות טובות.
רחל וינשטיין

 

לעיון נוסף ומקורות בעניין שקר ראי כאן

 

 

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן