איך נמנעים מעוד מקרים של רבנים שמתנהגים באופן מיני לא ראוי כפי שמתפרסם לפעמים?

שלום,
בשנים האחרונות קרו מספר גילויים של התנהגות מינית לא ראוייה של רבנים מהשורה הראשונה. החל מרב מוטי אלון ורב עזרא שיינברג ועד לגילויים האחרונים על רב שמואל טל. חשבתי להציע לקבוע שכל רב שמקבל אדם לייעוץ בנושאים של זוגיות יעשה זאת בנוכחות של אשתו. אם לאשה יש מה להציע בייעוץ, אז זהו מצב אידאלי. וגם, אני חושב שצריך לדרוש מרבנים שחטאו להתוודות בפומבי על חטאיהם. ולהראות שמי שעוזב את החטא מתוודה, מטופל פסיכולוגית, ונוקט בצעדים שמראים שהוא לא יחזור לחטא יוכל בזהירות לחזור אל תוך הקהילה.

מה ניתן לעשות כדי שמקרה כזה לא יחזור על עצמו?

תשובה:

שלום לך,  תודה רבה על דבריך החשובים.

בטרם אענה על שאלותיך, אתייחס לעצם התופעה של רבנים המטפלים באנשים. בעבר, לפני שהמדע התפתח, לפני שתחום הרפואה התפתח ולפני שתחום הטיפול הנפשי נוצר, רבנים עסקו לפעמים גם במתן עצות רפואיות או בטיפול נפשי. כיום, לאחר שיש לנו רופאים מוסמכים, לא יעלה על הדעת שרב יעניק הנחיות רפואיות, יבצע ניתוחים או ירשום תרופות. כך גם לגבי תחום הייעוץ הזוגי והטיפול הנפשי. ההכשרה שעוברים כיום רבנים על מנת לכהן בתפקידם, לא כוללת הכשרה מקצועית לטיפול בזוגות או באנשים הסובלים ממצוקה נפשית.

לכן, חובתו של רב שמקבל פניה מאנשים הזקוקים לטיפול או ייעוץ זוגי, היא לרכך את מצוקתם על ידי כך שיעודד אותם לגשת לטיפול אצל גורם מקצועי. כל רב שלוקח על עצמו את תפקיד המטפל הזוגי, כלומר- קובע פגישות נוספות עם בני הזוג ומציע להם לטפל בעצמו במצוקתם, מועל בתפקידו ויש להיזהר מפניו. לא משום שמדובר בהכרח באדם נצלן, אלא משום שמדובר באדם שעוסק בדיני נפשות, מבלי שיש לו כלים מתאימים לכך, וסופו שיביא לידי פגיעה, גם אם מתוך כוונות טובות.כאשר בני הזוג בשום פנים ואופן לא מוכן לפנות לטיפול מקצועי, יש לדון מהם מגבלות הסיוע שהרב יכול להציע להם. אך לרוב זה לא המקרה. לרוב בני זוג מקבלים את עצת הרב לפנות לייעוץ זוגי,וכל מה שהם צריכים זה עידוד לפעול בכיוון מקצועי, תוך הכוונה לאיש טיפול ראוי, המתאים להשקפת עולמם.

וכעת לשאלותיך. כדי למנוע מהתופעה של רבנים פוגעים לחזור על עצמה, אציע כאן שלוש נקודות:

הראשונה, להעלות למודעות הציבורית את חשיבות הטיפול המקצועי, ההפניה לאנשי טיפול בעלי השקפת עולם רלוונטית, והסכנות הכרוכות בפניה לרבנים או לאנשים שהם חסרי הכשרה בכל הנוגע לתחום המסוכן של בריאות הנפש או הייעוץ הזוגי. השנייה: להצטייד במכשיר הקלטה בעת פגישה שהיא גורלית עבורנו. זה דבר שהוא נכון עבור כל שיחה גורלית, לא רק לשיחה עם רב. אין עבירה פלילית בהקלטת אדם כאשר המקליט נוכח בשיחה. ניתן כמובן גם ליידע את הרב שהשיחה מוקלטת, אך לא חובה. השלישית, לקבוע קוד אתי שיטיל מגבלות על המפגש בין הרב לפונים אליו. רב שיפר את הקוד הזה יהיה כפוף לסנקציות.

תודה על דבריך, והלוואי שיהיו עוד אנשים כמוך שמוטרדים מהנושא ומבקשים לעשות שינוי.

אוריה

יש לי שאלה

הפנייה ל"משיבת נפש" יכולה להיות אנונימית, עם זאת כל פרט שתבחרו לשתף יעזור לנו בדיוק התשובה והתאמתה אליך אישית. השאלות והתשובות יפורסמו באתר ללא פרטים מזהים ובמידת הצורך ישונו פרטים בגוף השאלה כדי להגן על צנעת הפרט.

בשל השאלות הרבות המופנות אל הרבניות אנו ממליצים להתאזר בסבלנות בהמתנה לתשובה. אם יש צורך במענה דחוף אנא ציינו זאת בפנייתכן. זמן המענה הרגיל הוא כשבועיים.
לתשומת לבכם, השאלות מגיעות למנהלות האתר, ומועברות למשיבות השונות בהתאם לתחומי העניין והפניות. אם ברצונכם להפנות שאלה לרבנית מסוימת אנא ציינו זאת בגוף השאלה.
עצם שליחת השאלה מהווה הסכמה לתנאים אלו.

תשובות הרבניות לשאלותיכם יתקבלו באמצעות הדואר האלקטרוני, אנא הקפידו לציין כתובת דואר אלקטרוני תקינה.

דילוג לתוכן